Czego chcą katowiczanie – wkrótce głosowanie.

Czego chcą katowiczanie – wkrótce głosowanie.

16 sierpnia 2023 Wyłączono przez administrator

Wśród wniosków, które wkrótce zostaną poddane ocenie wszystkich mieszkańców Katowic, jeden robi szczególne wrażenie.

***

Trwają przygotowania do tegorocznego głosowania nad budżetem obywatelskim w Katowicach. Pozytywnie oceniono 230 wniosków, a więc prawie 78% spośród wszystkich zgłoszonych.

Przed nimi ta ostateczna ocena. Głosowanie odbędzie się w dniach 11-24 września.

Budżet obywatelski oraz zielony budżet to „narzędzia” pozwalające wszystkim nam – mieszkańcom – współdecydować o tym, jak zmieniają się Katowice.

– Jeśli podsumujemy zgłaszane projekty, to przez 10 lat było ich łącznie ponad 3,4 tys. – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W tym roku wnioski do realizacji za pieniądze katowickiego budżetu obywatelskiego złożyło 216 osób, które przekazały do Urzędu Miasta Katowice w sumie 296 projektów. Po procesie weryfikacji pozostało 230 projektów, z czego 22 to zadania o charakterze ogólnomiejskim.

Na nas – ze względu na koszt – jeden projekt zrobił szczególne wrażenie. Najbardziej kosztownym projektem, nad którym będziemy głosować, jest budowa lekkoatletycznego obiektu sportowego, wraz z remontem chodników i placu, przy znajdującej się na os. Tysiąclecia Szkole Podstawowej nr 58. Jego koszt został wyceniony na blisko 3 mln zł.

Pozytywnie zweryfikowane zostały wszystkie projekty z czterech dzielnic: Śródmieścia, Bogucic, Dąbrówki Małej i Podlesia. Najwięcej pozytywnie ocenionych projektów jest w dzielnicach: Ligota-Panewniki (21), Bogucice (16) oraz Kostuchna (13).

Wśród projektów, jakie zostaną poddane pod głosowanie, znajdują się te, dotyczące poprawy bezpieczeństwa na drogach, np. poprzez remonty chodników, montaż luster drogowych czy doświetlenie przejść dla pieszych.

Są również inicjatywy skierowane do seniorów, takie jak retroteki w Zawodziu czy organizacja spotkań, zajęć ruchowych i kulturalnych w Piotrowicach oraz Ochojcu.

Warto wspomnieć, jakie były najczęstsze przyczyny odrzucenia niektórych projektów. Tu należy wymienić: stan własnościowy terenu czy zbyt dużą ingerencję w istniejącą zieleń (np. konieczność wycinki kilkudziesięciu drzew i krzewów, by wybudować drogę rowerową).

Budżet obywatelski daje mieszkańcom realny wpływ na to, jak zmienia się miasto. Możemy zgłaszać swoje pomysły i potem decydować o tym, które z nich zostaną zrealizowane.
To ważna inicjatywa. Daje nam poczucie współodpowiedzialności za rozwój swojego miasta.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***