Gdzie są pieniądze na dodatki węglowe?

Gdzie są pieniądze na dodatki węglowe?

19 września 2022 Wyłącz przez administrator

Dziś to pytanie oficjalnie postawili przedstawiciele miast.

***

Związek Miast Polskich opublikował dziś alarmistyczny komunikat, zaczynający się właśnie od tego pytania: Gdzie są pieniądze na dodatki węglowe?

Do ośrodków pomocy społecznej płyną wnioski od mieszkańców o dodatki węglowe. Sprawa jest coraz pilniejsza – dziś i wczoraj, w Katowicach na przykład, temperatura powietrza wyniosła 9 stopni.

Jedna z naszych czytelniczek przesłała nam informację, że w jej domu sezon grzewczy właśnie się rozpoczął. Było tak zimno, że zaczęła grzać.

To zaś oznacza, że dodatki węglowe już teraz są bardzo potrzebne. Ceny opału są przecież bardzo wysokie.

Ponad 3,5 tys. wniosków o dodatek węglowy wpłynęło do Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach. „Jednak w tym mieście – jak we wszystkich innych w Polsce – nie można przekazać pieniędzy mieszkańcom” – informuje Związek Miast Polskich.

Gliwicki Urząd Miasta informuje, że miasto przesłało do wojewody śląskiego wniosek o 10,5 mln zł na wypłatę tego świadczenia. Do dzisiaj środki nie wpłynęły na rachunek miasta. Nie ma więc możliwości przekazania wypłat mieszkańcom.

Co więcej, przedstawiciele rządu twierdzą, że samorządy nie powinny wypłacać świadczeń do czasu wejścia w życie nowej, poprawionej ustawy – mimo że jest to niezgodne z obowiązującym prawem (czytamy w komunikacie ZMP).

Na stronie Gliwic zamieszczono stanowisko w sprawie dodatku węglowego:

„Rząd apeluje do samorządów, by zaczekać na wejście w życie korekty złych przepisów – czyli wprost o łamanie obecnie obowiązującej ustawy. Nie przekazuje też miastom środków na wypłaty.

Jest to desperacka próba niwelowania skutków kryzysu wywołanego pośpiesznym i niedbałym stanowieniem prawa. Kryzysu, którego można by uniknąć, gdyby zostały wzięte pod uwagę głosy płynące z samorządów”.

A pieniędzy jak nie ma, tak nie ma.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

ABSOLUTNA REWELACJA – OLEJEK DOBRY NA WSZYSTKO – WIĘCEJ? KLIKNIJ A SIĘ DOWIESZ

***

Fot. Pixabay.