Węzeł na katowickim Giszowcu wreszcie jest przejezdny.

Węzeł na katowickim Giszowcu wreszcie jest przejezdny.

20 czerwca 2022 Wyłączono przez administrator

Od dziś kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy w każdym kierunku jazdy na ul. Pszczyńskiej, otwarty został zjazd z autostrady A4 w kierunku Tychów oraz przywrócony ruch na węźle Kolista, za wyjątkiem przejazdu z osiedla Giszowiec na osiedle przy ul. Kolistej.

W miniony weekend wykonawca otworzył dwa pasy w każdym kierunku jazdy na ul. Pszczyńskiej, co pozwoliło przywrócić do użytkowania dotychczas zamknięty zjazd z autostrady A4. W tej chwili firma NDI SA przystąpiła do ostatniego etapu robót, który polega na dokończeniu prac na odcinku ulicy 73 Pułku Piechoty.

Roboty budowlane w ramach tej inwestycji mają skończyć się wraz z końcem wakacji. Jednak już teraz kierowcy mają do dyspozycji kluczowe przejazdy.

Dziękuję mieszkańcom za cierpliwość, którą wykazali się przy tej inwestycji. To ogromne przedsięwzięcie, gdyż prace toczyły się na trasie, którą każdego dnia przejeżdża ponad 58 tysięcy pojazdów. Powstał bezkolizyjny węzeł dwóch dróg krajowych – DK81 i DK86, a ruch tranzytowy oddzielony od lokalnego, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, ale i komfortu życia mieszańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przebudowa układu drogowego w Giszowcu to najważniejsza inwestycja drogowa w Katowicach od 13 lat, czyli od czasu budowy tunelu pod Rondem im. gen. Jerzego Ziętka. Koszt robót budowlanych wynosi ponad 300 mln zł, z czego niemal 240 mln zł to dofinansowanie Unii Europejskiej.

Kierowcy mają do dyspozycji nowe przejazdy

Dla kierowców udostępniona została jezdnia wschodnia DK 86. To umożliwia uruchomienie dwóch pasów ruchu – po jednym pasie na jezdniach zbiorczych i po jednym pasie na jezdniach głównych – zarówno w stronę Tychów, jak i centrum Katowic.

Choć ruch na pozostałych pasach zostanie udostępniony użytkownikom w późniejszym okresie, to wprowadzona zmiana poprawia płynność i komfort jazdy na tym odcinku.

Kolejna zmiana dotyczy węzła Kolista, który od 20 kwietnia był czasowo zamknięty w obu kierunkach. Ruch na nim został wznowiony.

Tym samym znów mamy otwarte bezpośrednie połączenie osiedla Giszowiec z DK 86. Niedostępny jest jedynie fragment węzła Kolista, którym z osiedla Giszowiec można dostać się do osiedla przy ulicy Kolistej.

Ten krótki odcinek ma zostać otwarty do 20 lipca.

Zakończony etap przebudowy oznacza ułatwienia dla kierowców podróżujących w kierunku Tychów.

Oprócz możliwości poruszania się dwoma pasami DK86, ruch wznowiony został również na łącznicy autostradowej z kierunku Wrocław na Tychy, umożliwiającej bezpośredni zjazd z autostrady na wysokości Doliny Trzech Stawów na DK86, bez konieczności z korzystania z objazdu.

Stan zaawansowania prac

Od dzisiaj wykonawca robót skoncentruje się na ostatnich pracach drogowych na lokalnym układzie drogowym, czyli fragmencie ul. Kolistej i ul. 73 Pułku Piechoty oraz na pracach wykończeniowych. Roboty te powinny zostać zakończone do 31 sierpnia. Następnie prowadzone będą czynności odbiorowe.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Za WKS UM Katowice.