Kara za brak zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków może wynieść nawet 5 tys. zł.

Kara za brak zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków może wynieść nawet 5 tys. zł.

30 czerwca 2022 Wyłączono przez administrator

Dziś ostatni dzień.
Ten obowiązek mają wszyscy zarządcy bądź właściciele budynków mieszkalnych, właściciele czy zarządcy lokali handlowych i usługowych.

***

Ostatni dzwonek na złożenie deklaracji. Mieszkańcy domów, zarządcy budynków, a także właściciele lokali handlowych, mają czas do końca czerwca na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Tym, którzy tego nie zrobią, grożą wysokie kary – nawet do 5 tysięcy złotych.

Deklarację można wypełnić droga elektroniczną. Dokumenty można również składać w urzędzie gminy lub wysłać tradycyjną pocztą.

Obowiązek złożenia deklaracji CEEB spoczywa na zarządcach budynków, w tym na osobach, które posiadają np. dom jednorodzinny, są właścicielami lub zarządcami lokali usługowych czy handlowych. Obecnie złożono blisko 5,4 miliona deklaracji – podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

W jakim celu zbierane są deklaracje CEEB? W ten sposób urzędnicy chcą zdobyć informacje na temat źródeł ogrzewania oraz stosowanego opału.

W założeniu CEEB ma być jednym z narzędzi walki o czyste powietrze.

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w Polsce wciąż najpopularniejsze są kotły na paliwo stałe. Jest ich w naszym kraju ok. 2,5 mln.

Kolejne 1,6 mln to kotły lub bojlery gazowe, których Unia Europejska chce w niedalekiej perspektywie zakazać.

Coraz większą uwagą cieszą rozwiązania bazujące na energii odnawialnej (wiatr, słońce, wody termalne).

– Obserwujemy zwiększone zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności pompami ciepła. W naszej ocenie jest to przede wszystkim pokłosie wysokich cen węgla i gazu oraz obaw o ich dostępność w sezonie grzewczym. – mówi Paweł Poruszek z Euros Energy.

Osoby, które nie złożą w terminie deklaracji, zapłacą kary. Mogą one wynieść nawet do 5 tysięcy złotych.

Zapominalscy nie będą też mogli skorzystać z tańszego opału – rząd planuje bowiem ustalić cenę tony węgla na poziomie 1 tysiąca złotych.

Deklaracje można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem strony https://ceeb.gov.pl/ lub papierowej w urzędzie miasta albo gminy. Ten obowiązek dotyczy również nieruchomości niezamieszkałych.

W deklaracji należy wpisać wszystkie źródła ciepła zasilające dom.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

 

mat. pras. zewn.