Czytanie rządzi – Katowice włączają się w ogólnopolską kampanię czytelniczą.

Czytanie rządzi – Katowice włączają się w ogólnopolską kampanię czytelniczą.

9 czerwca 2022 Wyłączono przez administrator

Rusza pierwsza w Polsce potężna kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa. Unia Metropolii Polskich, czyli 12 największych polskich miast i Fundacja Powszechnego Czytania pokazują, dlaczego czytanie ma moc polepszania świata.

Kampanii towarzyszą filmy, w których prezydentki i prezydenci opowiadają o swoich lekturach, ale też odsłaniają prywatne elementy swoich nawyków – dowiemy się kto z nich zagina rogi, kto czyta w wannie, a komu przyjaciele nie zwrócili książek. 

Fundacja Powszechnego Czytania oraz Unia Metropolii Polskich czyli dwanaście polskich metropolii: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław – wszyscy razem – zapraszają do wielkiej wspólnej pracy na rzecz podniesienia czytelnictwa w Polsce. W miastach dzieje się już wiele, ale działania pro-czytelnicze zostaną wzmocnione i uruchomione zostaną kolejne pomysły. 

W zamyśle organizatorów kampania ma być zaczynem do gigantycznego wspólnego długofalowego wysiłku, rozmów, debat i pracy na rzecz poszerzenia grona czytających w Polsce. Zaproszeni są wszyscy: rodzice, dzieci, nauczyciele, bibliotekarze, samorządowcy, instytucje, firmy i organizacje pozarządowe. 

Czytanie to spojrzenie na świat z perspektywy innego człowieka – jego emocji i wartości. Jest to ważne dla mnie, jako prezydenta miasta, ale także dla każdego z nas – rodzica, brata, siostry, kolegi czy sąsiada. Dzięki czytaniu budujemy umiejętność pracy w grupie, bo lepiej rozumiemy innych ludzi. W Katowicach promujemy się hasłem „dla odmiany”. Odmieniajmy swoje życie przez czytanie, bo #CzytanieRządzi! – mocno zaznacza Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W świetle wydarzeń ostatnich miesięcy doszliśmy do wniosku, że dziś jak nigdy musimy oprócz koniecznych działań doraźnych wprowadzać mocne długofalowe działania budujące fundamenty społeczeństwa otwartego, demokratycznego i kompetentnego – a badania pokazują, że ludzie czytający tworzą właśnie takie społeczeństwa. Dlatego z tym większym zaangażowaniem jako grono dwunastu prezydentów namawiamy jednym wspólnym głosem do czytania. Nie dla pięknoduchostwa, lecz dla demokracji, nauki i rozwoju społecznego naszych obywateli, miast i kraju. Bo #CzytanieRządzi! wyjaśnia Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich.

Nasi obywatele mają „prawo do czytania”; to oznacza, że my jako włodarze mamy obowiązek sprawić, by każdy obywatel został nauczony i zachęcony do czytania – by potrafił nas oceniać i aktywnie uczestniczyć w społeczeństwie obywatelskim, by miał kompetencje do wchodzenia w dialog, byśmy wszyscy potrafili się wzajemnie słuchać i rozumieć, to arcyważne – dziś jak nigdy za naszej pamięcidodaje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Czytanie nie jest elitarne – wyrównuje szanse dzieci na sukces, niweluje różnice kompetencyjne między ludźmi; nie jest zabawą humanistów czy artystów, jest demokratycznym, bezpłatnie dostępnym i prostym sposobem na zwiększanie potencjału każdego z nas, nie tylko na rynku pracy. Wszyscy mamy bezpłatny dostęp do książek dzięki gęstej sieci bibliotek publicznych – chciałbym, wszystkich (nie tylko) warszawiaków gorąco zachęcić do czytaniapodkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Kampania #CzytanieRządzi to pierwsze w Polsce tak mocne i szerokie zaangażowanie najwyższych władz samorządowych na rzecz upowszechniania czytania. 

Wskaźniki czytelnictwa w Polsce są na alarmująco niskim poziomie; czytamy dużo mniej niż nasi sąsiedzi – informuje Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa Wydawnictwa Słowne.

Czytelnicze akcje w Katowicach: Czytaj dla odmiany

Miasto Katowice realizuje zadania służące promocji czytelnictwa daleko wykraczające poza wypożyczanie i udostępnianie zbiorów. Motto Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach brzmi Czytaj dla odmiany, i to właśnie pod tym hasłem odbywają się wszystkie organizowane w naszym mieście spotkania autorskie, warsztaty literackie i inne propozycje popularyzujące literaturę – zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

W 2021 r. w ponad 2 tysiącach wydarzeń stacjonarnych wzięło udział prawie 23 tysiące osób, a w prawie 8,5 tysiącach wirtualnych działaniach proczytelniczych wzięło udział ponad milion osób!

Wybrane, bezpłatne wydarzenia promujące czytelnictwo w Katowicach:

Narodowe Czytanie – katowicka edycja ogólnopolskiej akcji promującej polską literaturę, odbywająca się w pierwszą sobotę września w Ogrodzie S(ł)ów przy Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia. Udział w uroczystym wydarzeniu biorą przedstawiciele władz miasta oraz mieszkańcy i czytelnicy. Odbywa się czytanie fragmentów lektury przewodniej, kiermasz książek antykwarycznych, warsztaty literackie dla dzieci, działa Czytelnia pod Sówką – Biblioteczna Poradnia Książkowa.

Głośno o książkach! – miejski happening organizowany z okazji Światowego Dnia Książki
i Praw Autorskich (23 kwietnia). Uczestnicy happeningu wybierają książkę z oferty przygotowanej przez bibliotekarzy, czytają jej fragment do mikrofonu i otrzymują ją w prezencie.

Katowicka Srebrna Książka dla Seniora – bezpłatna usługa dowozu książek do domu, kierowana do katowiczan w wieku powyżej 65 r.ż. oraz osób niepełnosprawnych, których stan zdrowia nie pozwala na osobistą wizytę w bibliotece.

Ferie z Książką, Lato z Książką – akcje promujące czytelnictwo i kulturę, kierowane do dzieci w wieku szkolnym, spędzających ferie i wakacje w mieście. Każda akcja odbywa się pod innym hasłem przewodnim, a wybrane filie MBP w Katowicach organizują m.in. spotkania autorskie i warsztaty literacko-artystyczne.

Czytanie na dywanie – cotygodniowe głośne czytanie bajek przez bibliotekarzy, z aktywnym udziałem rodziców lub dziadków. Spotkania kierowane do dzieci w wieku przedszkolnym odbywają się w wybranych filiach MBP w Katowicach.

3B. Bajtel – Bajka – Biblioteka – cykliczne spotkania dla rodziców i dzieci w wieku do lat trzech. W trakcie spotkań w Filii MBP w Katowicach nr 32 w Ligocie czytane i pokazywane są dzieciom książki, odpowiednie dla ich grupy wiekowej.

Dni Kultury Żydowskiej – organizowany co roku festiwal promujący historię, kulturę i sztukę żydowską, kierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Gośćmi DKŻ są pisarze, dziennikarze, badacze historii oraz znawcy kultury żydowskiej. W ramach wydarzenia odbywają się spotkania autorskie, warsztaty literacko-artystyczne oraz zwiedzanie cmentarza żydowskiego z przewodnikiem.

Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka – organizowany co roku festiwal, którego prelegentami są osoby związane tak z górami, jak i literaturą: pisarze, dziennikarze, utytułowani alpiniści
i himalaiści, podróżnicy, instruktorzy wspinaczki, przewodnicy górscy. W ramach festiwalu odbywają się spotkania oraz warsztaty, dla dzieci i dorosłych.

Miasto Katowice zaprasza na spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty literacko-artystyczne, wystawy, spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki oraz Bibliotecznego Klubu Seniora, warsztaty pod szyldem Laboratorium SZTUKI, spotkania w ramach cyklów Wielokulturowy Śląsk, Nie-zwykli, Czytelnicy-podróżnicy, Zdrowie w Bibliotece.

Fot. D. Czapla.