Do lekarzy zgłaszają się pacjenci z objawami boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.

Do lekarzy zgłaszają się pacjenci z objawami boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.

21 maja 2022 Wyłącz przez administrator

Cała Polska w strefie ryzyka.

***

Przed kleszczami ostrzega prof. Joanna Zajkowska, która wypowiadała się na ten temat w TVN24. Ostrzega, że kleszcze już się obudziły i atakują ludzi.

Choro by przenoszone przez kleszcze są bardzo groźne. Mogą prowadzić nawet do trwałego kalectwa.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami chorób groźnych dla człowieka. Te pasożyty, które stanowią zagrożenie, kiedyś występowały na nielicznych terenach naszego kraju.

Niestety to się zmieniło. Potwierdziły to badanie prowadzone m.in. przez Śląski Uniwersytet Medyczny.

Kleszcze, będące nosicielami niebezpiecznych dla człowieka chorób, znajdowane są w Katowicach w Dolinie Trzech Stawów, w Parku Śląskim w Chorzowie i praktycznie na terenie całego woj. śląskiego.

Dlatego uważajmy. Jeśli zaatakuje nas kleszcz, ostrożnie go wyjmijmy pęcetą (nie dusząc np. poprzez smarowanie kremem, by dusząc się nie wpuścił do ranki w ciele substancji zawierających groźne zarazki).

Jeśli tylko możemy, zachowajmy owada, by można go było później przebadać w sanepidzie na nosicielstwo niebezpiecznych chorób. Jeśli tego nie zrobimy, przed zachorowaniem może nas uchronić wdrożona w odpowiednim czasie kuracja antybiotykowa.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Fot. Pixabay.