Pierwsze kobiety doświadczające molestowania i dyskryminacji już korzystają z bezpłatnych porad prawych.

Pierwsze kobiety doświadczające molestowania i dyskryminacji już korzystają z bezpłatnych porad prawych.

22 lutego 2022 Wyłączono przez administrator

I mają szansę nawet na odszkodowanie.

***

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Fundacja Women In Law udzielają porad prawnych kobietom z całej Polski. Również z naszego regionu.

– Kobiety niezwykle rzadko zgłaszają molestowanie seksualne, jeszcze rzadziej domagają się odszkodowania w sądzie, choć w ostatnich latach ich świadomość dotycząca tego, czym jest molestowanie, znacznie wzrosła. Chcemy pomóc kobietom zrobić kolejny krok, sięgnąć po ochronę prawną – mówi radczyni prawna Karolina Kędziora, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Prawniczki z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego uruchomiły bezpłatną infolinię dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego. Do kontaktu zachęcają także mężczyzn, którzy doświadczyli tego rodzaju dyskryminacji ze względu na płeć, choć – jak podkreślają – kobiety doświadczają molestowania seksualnego w nieproporcjonalnie większym stopniu.

Molestowaniem seksualnym są niechciane żarty o charakterze seksualnym, pytania o życie prywatne, uwagi na temat wyglądu, wpatrywanie się lub pożądliwe spojrzenia wywołujące lęk, niechciane dotykanie, całowanie, zaczepki w mediach społecznościowych, treści o charakterze erotycznym umieszczane w pracy czy w punktach usługowych.
– Do wielu tego rodzaju sytuacji dochodzi każdego dnia w wielu miejscach pracy, ale także przy korzystaniu z usług czy w edukacji. Niewiele jest środków ochrony prawnej przed molestowaniem seksualnym na uczelniach, tym bardziej zachęcam do kontaktu studentki, którym doradzimy, gdzie warto molestowanie zgłosić, jakie przepisy powołać – wyjaśnia Karolina Kędziora.

– Zachęcamy do kontaktu także w sprawach dyskryminacji ze względu na płeć w innej formie, na przykład nierówna płaca, blokowanie awansu, pytanie o plany związane z rodzicielstwem w trakcie rekrutacji, degradacja po powrocie z urlopu rodzicielskiego – mówi Krzysztof Kumor, koordynator projektu z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Bezpłatne porady prawne udzielane są telefonicznie – nr tel. 739 975 506 – we wtorki w godz. 16:00-18:00 i czwartki w godz. 10:00-12:00.

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***

Za: Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego / PAP. Fot. Pixabay.