Upamiętniają naszą wielkość czy może naszą głupotę?

Upamiętniają naszą wielkość czy może naszą głupotę?

12 stycznia 2022 Wyłącz przez administrator

Pomniki, wtopione w krajobrazy, poświęcone są ludziom i wydarzeniom.

***

W Katowicach najbardziej znany jest pomnik Powstańców Śląskich, umiejscowiony w samym centrum miasta. Przypomina ludzi, którzy walczyli o polskość Śląska.

Do pomników zaliczamy też Wieżę Spadochronową w parku Kościuszki, owianą legendą harcerzy, broniących miasta, przed niemieckim najeźdźcą.

Od kilkunastu lat – jako pomnik – budzi ona kontrowersje. Postawiono publicznie tezę, że tragiczna śmierć harcerzy w 1939 roku, to tylko legenda. Zarazem są źródła (powstałe podczas wojny i zaraz po niej) podające nawet nazwiska osób, które zostały zabite.
Harcerzom jest również poświęcony monument w ścisłym centrum Katowic.

Do bardziej znanych należą też pomnik Żołnierza Polskiego na osiedlu Paderewskiego, pomniki Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego w sąsiedztwie Urzędu Wojewódzkiego.

Piłsudskiemu skradziono kiedyś szablę. Po długich poszukiwaniach udało się ją odnaleźć, porzuconą w krzakach. Wówczas władze podjęły decyzję o postawieniu pomnika na wysokim cokole.

Jaka jest rola pomników? Czy są w ogóle potrzebne?

Pomnik Jerzego Ziętka powstał, gdyż chcieli tego mieszkańcy. W tym celu zawiązał się nawet komitet społeczny.

Instytut Pamięci Narodowej chciał jego usunięcia – w ramach dekomunizacji. To wywołało powszechne oburzenie i protesty, ostatecznie pomnikowi dano spokój.

Oddany pod opiekę Muzeum Historii Katowic, upamiętnia komunistycznego wojewodę. Był wiele razy dewastowany, a przecież wrósł w krajobraz parku Powstańców Śląskich.

Jerzy Ziętek pozostaje w dobrej pamięci ludzi nieprzypadkowo. Mało jest osób, które tak wiele dobrego zrobiły dla naszego regionu i dobrze jest o tym pamiętać.

Ci, którzy wypominają mu komunistyczną działalność, nie chcą przyjąć do wiadomości, że to właśnie on stał na czele komisji, któa sporządziła listy osób wywiezionych do ZSRR. To dzięki niemu do domów wróciły tysiące ludzi.

Pod pomnikami odbywają się uroczystości publiczne i – niekiedy burzliwe – demonstracje. W czasach zawieruch dziejowych pomniki łączą naród.

Pomnik papieża Jana Pawła II, pod katedrą Chrystusa Króla przypomina, że my Polacy potrafimy wiele osiągnąć i wspiąć się na najwyższe szczyty.

W pomnikach drzemie historia – nie tylko ta dobra. Zła także.

Niektóre są pomnikami hipokryzji. Inne upamiętniają ludzi niedobrych czy głupich (takich monumentów w Katowicach na szczęście nie ma).

Nic więc dziwnego, że wiele osób pomników bardzo nie lubi. AnnBS

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na poczta@katowicedzis.pl

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***