Katowickie Kino Kosmos włączyło się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Katowickie Kino Kosmos włączyło się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

22 stycznia 2022 Wyłączono przez administrator

Ciekawe propozycje filmowe i nie tylko.

***

Spacer śladami historii, nostalgiczny dokument o powrocie do rodzinnego miasta i fabularna „Śmierć Zygielbojma”. Tak Kino Kosmos obchodzić będzie tegoroczny Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Na organizowane z tej okazji wydarzenia zaprasza 27 i 29 stycznia.

27 stycznia, jak co roku, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, proklamowany przez Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Na datę obchodów wybrano dzień wyzwolenia (27 stycznia 1945 r.) przez wojska radzieckie nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Katowickie Kino Kosmos włączyło się w tegoroczne obchody i przygotowało aż dwa wydarzenia związane z tematyką kultury i społeczności żydowskiej w Polsce i w regionie.

W czwartek, 27 stycznia o godzinie 18.00 odbędzie się pokaz filmu „Śmierć Zygielbojma” (2021) Ryszarda Brylskiego. To kameralna, niezwykle poruszająca historia inspirowana życiem Szmula Zygielbojma – polskiego Żyda, działacza politycznego, który swoją heroiczną postawą próbował zwrócić uwagę międzynarodowej opinii publicznej i polityków na dramat i eksterminację ludności żydowskiej przez nazistów.

Film Brylskiego jest nie tylko wstrząsającym dokumentem historii, którą znamy wszyscy, a w której rozmiary nikt wówczas nie śmiał wierzyć. To także opowieść o jednostkach, których życia kształtował tragiczny bieg historii.

I o tym, że, jak mawiał Hegel, „historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła”.

Film, który miał swoją premierę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, jest popisem gry aktorskiej Wojciecha Mecwaldowskiego. Znany w większości ze świetnych ról komediowych – np. w „Juliuszu” (2018), tym razem pokazuje swój warsztat dramatyczny.
Jego Zygielbojm jest niepozorny, skupiony, wycofany, choć zdeterminowany wewnętrzną powinnością. Oszczędny w gestach, ale wewnętrznie rozedrgany.
Ciekawostką może być fakt, że w filmie można rozpoznać śląskie lokacje – „Śmierć….” kręcona była m.in. w Katowicach, Świętochłowicach i Gliwicach.

Seans filmu poprzedzi prelekcja dr Małgorzaty Cekiery, kierowniczki Kina Kosmos. Bilet: 19 zł

Dwa dni później, w sobotnie popołudnie 29 stycznia, Kino Kosmos zaprasza na wyjątkowy spacer, którego zwieńczeniem będzie seans filmowy w kinie na Koszutce.
Wydarzenie „startuje” o 13.00 na katowickim Rynku przed wejściem do Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach. Razem z historykiem Dariuszem Walerjańskim – liderem dialogu polsko-żydowskiego i Przewodniczącym Rady Fundacji Brama Cukermana podążymy po skrywających wiele fascynujących opowieści o zaułkach Katowicach, które związane są z dawnymi żydowskimi mieszkańcami miasta.

Podczas spaceru poznamy najważniejsze miejsca związane z katowickimi wyznawcami judaizmu. Dowiemy się, gdzie stała karczma arendarza dworskiego Hirschela Fröhlicha czy pierwszy hotel powstały z inicjatywy kupca żelazem Isaaca Grätzera.

Odnajdziemy miejsce, gdzie była popularna fabryka koszernego mydła Dawida Czwiklitzera, a gdzie jest miejsce po pierwszej synagodze oraz wielkiej synagodze określanej jako najwspanialsza ozdoba miasta.
Spróbujemy poznać tajemnice mało znanego żydowskiego domu modlitwy i spojrzymy na dom, w którym mieszkał najbardziej znany i szanowny żydowski mieszkaniec Katowic i Śląska – rabin Jacob Cohn. Spacer zakończymy przy najładniejszej neorenesansowej willi, zwanej pałacem, wybudowanej przez braci Goldstein.

Po spacerze przeniesiemy się do Kina Kosmos, gdzie o 15.00 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Polański, Horowitz. Hometown” w reż. Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer. Film jest zapisem spotkania dwóch artystów w rodzinnym mieście.

Fotografik Ryszard Horowitz i reżyser Roman Polański wędrują po Krakowie śladami swoich wojennych doświadczeń. Przemierzają uliczki Kazimierza i dawnego getta, zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma – ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę.

Film jest barwną opowieścią o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie i przede wszystkim o miejscu, które (mimo upływu czasu i wielu zmian) nadal pozostaje domem. Bilet: 25 zł.

Bilet upoważnia do wzięcia udziału w spacerze z przewodnikiem oraz w seansie w Kinie Kosmos.

Więcej o wydarzeniach na stronie Kina Kosmos oraz na www.filmowa.net
Bilety do nabycia w kasie kina oraz na filmowa.net.

Informacja prasowa © Instytucja Filmowa Silesia Film 2022.

Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście). (MC)

***

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Poniżej ważny komunikat na temat: testy koronawirus, wymazy kowid, laboratoria covid.

Gromadzimy dziennikarski materiał na temat następujący: epidemia COVID-19. Inaczej mówiąc: pandemia koronawirusa. Prosimy o kontakt i o relacje a także wspomnienia związane z SARS-CoV-2. Interesuje nas kwarantanna, izolacja, stan epidemii zakazy, lockdown. Jednym słowem całość tematu pod hasłami: koronawirus w Polsce, antygenowy test covid, testy na covid czy test pcr, koronawirus szpitale. Albo też respirator covid.
Anonimowość gwarantowana. Piszcie na [email protected]

***

Jeśli interesuje cię:
Ile trwa kwarantanna?
Jak długo trwa izolacja?
Co to jest koronawirus SARS?
Czy szczepionki na koronawirusa działają?
Ilu ludzi umarło na Covid w Polsce?
Czy jest lek na Covid?
Jak leczyć koronawirusa?
Gdzie zrobić test antygenowy?
Ile kosztuje test pcr?
Gdzie zrobić wymaz?
Czytaj nasze teksty.

***