Jan Furtok, legenda GKS Katowice, ma swój mural.

Jan Furtok, legenda GKS Katowice, ma swój mural.

29 lipca 2021 Wyłącz przez administrator

Dziś uroczyście został on odsłonięty.

***

W uroczystości odsłonięcia muralu uczestniczyli prezydent Katowic Marcin Krupa, przewodniczący Komisji Kultury, Promocji i Sportu Krzysztof Pieczyński, Karol Pallado, występujący w imieniu Stowarzyszenia Kibiców GKS Katowice „SK 1964” oraz Jan Urban, były reprezentant Polski i przyjaciel Jana Furtoka.

No i oczywiście sam pan Jan Furtok z rodziną.

Pomysł poświęcenia jednego z murali temu znanemu piłkarzowi narodził się w gronie kibiców zrzeszonych w „SK 1964”. Z interpelacją wystąpił radny Pieczyński.

– Dla mnie Jan Furtok był nie tylko moim sportowym idolem, ale uważam, że zdecydowanie najlepszym piłkarzem w historii GKS-u. Dziś jesteśmy przyjaciółmi, z czego jestem bardzo dumny – mówi Krzysztof Pieczyński.

Jak przypomniał prezydent Krupa, pan Jan Furtok przez ponad dekadę budował polską markę u naszych zachodnich sąsiadów, był też wspaniałym ambasadorem Katowic, zawsze z dumą podkreślającym swoje pochodzenie.

Mural zdobi ścianę budynku przy ul. Granicznej 13. Co prawda Jan Furtok urodził się w katowickiej Kostuchnie i tam mieszka, lecz nie ma nic przeciwko takiemu umiejscowieniu malowidła.

Piłkarz dla GKS Katowice zdobył 88 bramek, co jest rekordem klubu. W jego barwach grał (z kilkuletnią przerwą) od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku do końca lat dziewięćdziesiątych.

Podobnie jak Robert Lewandowski był gwiazdą Bundesligi. Strzelił w niej 60 goli, a w 1991 r. został wicekrólem strzelców.

W kilkudziesięciu meczach reprezentował barwy Polski. Był m.in. w drużynie, która walczyła w mistrzostwach świata w Meksyku.

***

Redaktor Naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.

Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za BP UM Katowice. Fot. D. Czapla.