Kolejna perła Katowic odzyskuje dawny blask. Od 2016 roku trwa remont starego dworca.

Kolejna perła Katowic odzyskuje dawny blask. Od 2016 roku trwa remont starego dworca.

24 kwietnia 2021 Wyłącz przez administrator

Od 1972 roku, gdy główna stacja kolejowa stolicy woj. śląskiego (wówczas katowickiego) została przeniesiona na ulicę 3 Maja, o pięknym budynku zapomniano.

***

A przecież jest to ciekawy obiekt architektoniczny, wpisany do rejestru zabytków w 1975 roku. Budynek ten wybudowano w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Wiele razy modernizowano go i przebudowywano.

Był wszak najważniejszym obiektem kolejowym na Górnym Śląsku. Nie tylko kolejowym zresztą. W dwudziestoleciu międzywojennym w jego części mieścił się sąd okręgowy.
Gdy stary dworzec przestał pełnić swoja podstawową funkcję, zaczął niszczeć. Zamiast urzekać swym pięknem, popadł w ruinę.

W 2007 roku został sprzedany lecz nadal niczego nie robiono. Dopiero w 2016 roku rozpoczął się remont.

Już dziś wygląda dużo lepiej. Po modernizacji, której zakończenie przewidziana na koniec czerwca 2021 roku, będą się tu mieścić biura oraz lokale usługowe i gastronomiczne. Część z hich już rozpoczęła działalność, ograniczoną w pandemii (jedzenie można kupić na wynos).

Ulica przed starym dworcem zmienia się całkowicie. Powstaje tu deptak z drzewami i fontanną.

Można więc będzie wybrać się tu na spacer. Ucieszyć oczy wyremontowaną budowlą starego dworca, pełniącego teraz całkiem inne, nowe funkcje.
Cieszy również to, że zmienia się miasto przed tą architektoniczną perłą Katowic, wraz z ul. Mariacką stanowiącą jeden duży kwartał oddany we władanie pieszym.

Bardzo wielu z nas tęskni za ogródkami gastronomicznymi na ul. Mariackiej, gdzie można było coś zjeść, coś wypić i miło pogwarzyć. Ta atmosfera zagości również na ul. Dworcowej, która zamieni się w plac.

AnnBS

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***