Historia chłopca z tego biednego familoka pokazuje, że talent, upór i pracowitość mogą człowieka wynieść na szczyty. Dlatego będzie tu muzeum – jedno z najważniejszych miejsc w Katowicach.

Historia chłopca z tego biednego familoka pokazuje, że talent, upór i pracowitość mogą człowieka wynieść na szczyty. Dlatego będzie tu muzeum – jedno z najważniejszych miejsc w Katowicach.

31 marca 2021 Wyłącz przez administrator

W tym właśnie familoku mieszkał chłopiec o imieniu Kazio. Kazik. Gdy dorósł został wybitnym reżyserem.

Został też jedną z najważniejszych postaci, jakie zrodziła Ziemia Śląska i jakie pochodziły z Katowic.

***

Dlatego nikomu nie trzeba tłumaczyć, kim był i jakie są jego dokonania.

Wybitne filmy poświęcone zresztą nie tylko Śląskowi to tylko część wybitnego dorobku artysty. Reżyserował przecież szereg spektakli teatralnych. Pisał felietony. Zaangażował się w politykę – pragnąc zmieniać nasz kraj.

Familok, w którym Kutz mieszkał jako dziecko (jego rodzina wprowadziła się tam w 1937 r), stoi przy placu Ogród Dworcowy w Szopienicach. Rok temu władze Katowic odkupiły od osób prywatnych mieszkanie, w którym Kutz się wychowywał.

Kupiono też inne mieszkania, a w sprawie wykupu pozostałych prowadzono rozmowy z PKP. Zakończyły się one sukcesem.

Wczoraj prezydent Katowic wydał rozporządzenie w sprawie nieodpłatnego przejęcia od PKP prawa współwłasności gruntów i budynków przy pl. Ogród Dworcowy 4 i 5. Dziś w tej sprawie ma zostać podpisany akt notarialny.

W familokach powstanie placówka muzealna, upamiętniająca dokonania wybitnego reżysera.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za BP UM Katowice. Fot. również.