Czy znowu wyręczamy prezydenta?

Czy znowu wyręczamy prezydenta?

3 lutego 2021 Wyłącz przez administrator

Parę dni temu opisaliśmy w artykule dość dziwną sytuację związaną z ogłoszonym przetargiem na budowę boiska dla Polonii Bytom. Dziwną dlatego, że jak wynikało z dokumentów do Bytomskiego Sportu trafiały pytania od przedsiębiorców o niektóre warunki przetargu.

Przedsiębiorcy, którzy chcieli w nim uczestniczyć, byli bardzo zaniepokojeni. Wskazywali, że niektóre z zapisów ograniczają konkurencję. Niektórzy wręcz wskazywali, że taką konkurencję być może część warunków eliminuje już na starcie.

Była to tym bardziej dziwna sytuacja, że Bytomski Sport w lakoniczny sposób odpowiadał, iż tych warunków nie zmieni. Czyli nie można było się dowiedzieć, dlaczego przy kwestionowanych zapisach się upiera.

To jest o tyle ważne, że im większa konkurencja, tym niższe ceny musza zaoferować ubiegający się o zlecenie. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że taka sytuacja korzystna jest dla finansów publicznych.

Jest to szczególnie istotne w Bytomiu, który przecież nie należy do najbogatszych miast Polski. A potrzeby są ogromne – choćby zmodernizowany stadion dla Polonii, a nie boisko.

Przeanalizowaliśmy dokumenty przetargu. A także inne informacje, o których ze względów prawnych nie możemy obecnie pisać.

To kazało nam poinformować prezydenta miasta Mariusza Wołosza, że pewne kwestie budzą nasz niepokój. Jak podkreślaliśmy w tamtym artykule, z niecierpliwością oczekiwaliśmy na rozstrzygnięcie przetargu – termin otwarcia kopert z ofertami przypadał na 4 lutego.

I cóż się stało? 2 lutego Bytomski Sport podjął decyzję o przesunięciu terminu otwarcia kopert o cały miesiąc – do 4 marca br. Jednocześnie w dokumentach przetargu nie znalazło się uzasadnienie tej decyzji.

W związku z tym zapytaliśmy prezydenta Wołosza: „Bardzo proszę o podanie przyczyn przesunięcia o miesiąc terminu otwarcia ofert”.

Chcieliśmy również wiedzieć: „Jakie kroki podjął Pan Prezydent w związku z przekazanymi przez Katowice Dziś uwagami i wątpliwościami?”

Odpowiedź, którą otrzymaliśmy, niczego nie wyjaśnia. Brzmi tak:

Komisja przetargowa podjęła decyzję o przedłużeniu terminu, korzystając z uprawnienia wynikającego z przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Za prowadzenie postępowania jest odpowiedzialna spółka Bytomski Sport Polonia Bytom Sp. z o.o.”.

Możemy więc przypuszczać, że przesunięcie o miesiąc terminu otwarcia ofert było spowodowane naszym zainteresowaniem przetargiem. Dalej nie wiemy, jakie prezydent Wołosz podjął kroki w tej sprawie.

Dlatego też o sprawie powiadamiamy Prokuraturę Regionalną w Katowicach oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. Organom tym przekazujemy materiały, które udało nam się zebrać w trakcie dziennikarskiego śledztwa. W tym te, o których nie możemy pisać publicznie ze względów prawnych.

Sprawą będziemy się w dalszym ciągu zajmować.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Fot. Tomasz Błaszczyk/Wikimedia.