Bytom dołącza do grona najbogatszych miast świata. W Polsce jest tylko jedno miasto mogące się z nim równać.

Bytom dołącza do grona najbogatszych miast świata. W Polsce jest tylko jedno miasto mogące się z nim równać.

3 stycznia 2021 Wyłączono przez administrator

13 listopada szczęśliwie już minionego roku władze Bytomia ogłosiły przetarg. Na zakup najdroższego na świecie instrumentu muzycznego, który zostanie zamontowany w kościele św. Jacka.

To nie fake news. Ani nie jest to primaaprilisowy żart. Władze Bytomia postanowiły kupić karylion.

Karylion to instrument składający się z dzwonów. Od kurantów różni się ich liczbą.

Kuranty są czymś na kształt pozytywki. Ale karylion powinien mieć możliwość zagrania każdej melodii – nawet koncertu symfonicznego.

Dlatego najprostszy karylion liczyć sobie musi co najmniej 23 dzwony. Bytomski będzie należał do tych najbardziej złożonych. Ma mieć aż 53 dzwony.

Bardzo ciekawe jest również to, z jakiego powodu i za jakie pieniądze instrument ten zostanie zakupiony. Otóż karylion ma być elementem „Rewitalizacji przestrzeni publicznych na terenie Rozbarku i Śródmieścia w Bytomiu”.

Zadania przetargowe brzmią następująco: „Zwiększenie dostępności kościoła św. Jacka w Bytomiu poprzez zakup i montaż windy w istniejącej i nieużytkowanej klatce schodowej kościoła, łączącej wejście do kościoła z posadzką kościoła górnego i emporami”.

I drugie: „Zakup i montaż karylionu w wieży kościoła św. Jacka z 53 dzwonami w tonacji g1, a1, ais1, h1, c2 do c6 z kołysanymi dzwonami g1, a1, c2, automatyką i konsolą do gry”.

W ten właśnie sposób Bytom wejdzie do grona najbogatszych miast świata. tylko niektóre z nich stać było na zakup karylionu.

Nie ma Kraków ani Warszawa. Toruń ani Poznań.

Jedynym miastem w Polsce mającym karyliony koncertowe (trzy) jest Gdańsk. Karylion jest jeszcze na Jasnej Górze w Częstochowie.

Ten karylion jednak nie ma konsoli do gry. Bardziej więc przypomina kuranty.

Dodajmy, że w ramach rewitalizacji Rozbarku i centrum Bytomia parafia św. Jacka dostała pieniądze m.in. także na amfiteatr.

Poprzednie władze Bytomia zdobyły pieniądze na rewitalizację Bobrka. Dzielnica to, jak mało która w Bytomiu, potrzebuje wsparcia. Tej rewitalizacji nie ma.

Teraz dowiadujemy się, że nie będzie centrum przesiadkowego na miejscu starego i zaniedbanego dworca autobusowego. Naszym zdaniem jest to jedno z najbardziej potrzebnych przedsięwzięć w Bytomiu.

Z czego jeszcze zrezygnuje prezydent Mariusz Wołosz?

Z rewitalizacji ul. Dworcowej? Z boiska dla Polonii, szumnie (choć błędnie) nazwanego stadionem?

Ze sprzątania ulic, koszenia trawy i czyszczenia chodników? O tym akurat chyba napiszemy osobno, gdyż w opisie przetargu są bardzo ciekawe rzeczy.

Wracając do windy i najdroższego instrumentu świata. Na stronie Urzędu Miejskiego w Bytomiu czytamy:

„W ramach projektu w kościele św. Jacka zakupiona i zamontowana zostanie winda w istniejącej i nieużytkowanej klatce schodowej, łączącej wejście do kościoła z posadzką kościoła górnego i emporami. Z kolei w wieży kościoła zamontowany zostanie karylion, czyli zespół dzwonów. Łączna wartość projektu to 15 mln zł”.

Ile piaskownic można by w Bobrku odnowić za jeden dzwon karylionu? To nie jest pytanie retoryczne.

Na zdjęciu: pozostałości piaskownicy. Jedno z podwórek na Bobrku.

Na koniec. Na stronie Światowej Federacji Karylionowej sprawdziliśmy, gdzie są karyliony na naszym kontynencie. Najwięcej jest ich w Belgii, Holandii, Francji oraz w Niemczech.

Z reguły są one mniejsze od tego, który będzie w Bytomiu. Dla przykładu:

Antwerpen (Kiel) w prowincji Antwerpen – 47 dzwonów
L’Isle Jourdain w Gers – 23
Borgerhout w Antwerpen – 47
Offenburg w Baden-Württemberg – 25
Roeselare w West-Vlaanderen – 49
Tielt w West-Vlaanderen – 35
Herzele w Oost-Vlaanderen – 28
Sint-Truiden (Kortenbos) w Limburg – 27