O weto Polski wobec budżetu Unii Europejskiej pytamy władze woj. śląskiego.

O weto Polski wobec budżetu Unii Europejskiej pytamy władze woj. śląskiego.

5 grudnia 2020 Wyłączono przez administrator

A ściślej rzecz biorąc pytamy o konsekwencje tego weta dla naszego regionu. Chcemy wiedzieć, czy nasze miasta i wioski nadal się będą mogły rozwijać tak, jak dotychczas.

Wysyłamy pytania dotyczące tego, jakie kwoty trafiły do woj. śląskiego z budżetu Unii Europejskiej i co za te pieniądze zrobiono.

Pewne rzeczy wiadomo. Na przykład za pieniądze Unii Europejskiej nasze miasta kupiły nowe autobusy. To, że po ulicach metropolii nie jeżdżą ikarusy i jelcze berliety to zasługa Unii Europejskiej.

Za pieniądze Unii Europejskiej wymienione zostały tory, po których jeżdżą tramwaje. Z budżetu unijnego pozyskane zostały środki na zakup nowych tramwajów.

Tablice świetlne na przystankach sfinansowane zostały przez Unię Europejską. Podobnie jak centra przesiadkowe.

To że Koleje Śląskie chlubią się nowoczesnymi pociągami, to również zasługa Unii Europejskiej. Ich zakup był możliwy dzięki unijnym środkom.

Rewitalizacja to bardzo brzydkie słowo, lecz od wielu lat chętnie używane przez urzędników samorządowych. Oznacza ona „ożywienie”.

Przed 2004 r. słowo to było nieznane. W tamtym roku Polska przystąpiła do UE i zaczęła się rewitalizacja naszych maist.

To, że w Katowicach powstała Strefa Kultury, sala koncertowa NOSPR i wspaniały kompleks Muzeum Śląskiego to w 100 proc. zasługa sprawnego wykorzystania funduszy Unii Europejskiej. Podobnie jest z Nikiszowcem. A na marginesie dodajmy, że ogromne inwestycje drogowe – już zrealizowana w Katowicach i innych miastach – bądź też obecnie realizowane to również zasługa naszego członkostwa w Unii.

Czy wiecie jak długo trwała budowa Drogowej Trasy Średnicowej? W planach zagospodarowania przestrzennego pojawiła się w 1958 r.

Prace przygotowawcze rozpoczęto w 1978 r. Prace ziemne zaczęto w 1977 r., a po roku przerwano z braku środków.

W 1986 r. ponownie je wznowiono, by przerwać. Niektóre jej odcinki były oddawane w latach 90-tych, ale dopiero po stowarzyszeniu Polski z Unią Europejską budowa ruszyła pełną parą.

Dzięki unijnym środkom już w trakcie procesu akcesyjnego realizowana była kompleksowa budowa DTŚ. Dwa lata po przystąpieniu do Unii został oddany tunel pod rondem obok Spodka.

W Bytomiu trwa rewitalizacja śródmieścia i dzielnicy Rozbark. Za unijne miliony miał zostać zrewitalizowany Bobrek. O tym, w jaki sposób te pieniądze są wykorzystywane napiszemy osobno.

Patelnia w Sosnowcu powstała dzięki unijnym milionom. Unijne środki pozwoliły zrewitalizować wielkie obszary Chorzowa czy Zabrza.

Nowa palmiarnia w Gliwicach to zasługa sprawnego wykorzystania środków UE. Podobnie jak Nowe Gliwice.

Weto polskiego rządu to nie jest sprawa polityczna. To sprawa każdego z nas.

Przypomnijmy czego to weto dotyczy. Polski rząd protestuje przeciwko powiązaniu unijnych milionów z praworządnością.

Krótko mówiąc. Jeśli policja nadal będzie rozpędzać legalne demonstracje to Unią będzie mogła nie przyznać środków np. na Ręczne Miotacze Gazu dla policji.

Jeśli Ministerstwo Zdrowia będzie łamało Prawo Zamówień Publicznych i przepłacało zakup respiratorów, bądź zamawiało drogie lub nieprzydatne maseczki, to UE będzie mogła cofnąć dofinansowanie.

Jeśli instytucje państwowe będą szykanować studentów (jak było ze studentami Uniwersytetu Śląskiego) protestujących przeciwko religijnemu fundamentalizmowi, Unia też będzie mogła cofnąć już przyznane środki – np. na budowę nowej siedziby prokuratury.

A przecież sami również chcemy żyć w praworządnym kraju. W takim, gdzie instytucje państwowe będą służyć obywatelom, a nie stosować wobec nich opresję.

Gdy tylko dostaniemy szczegółowe informacje o środkach przyznanych przez UE woj. śląskiemu – temat będziemy kontynuować. Tu zakończmy stwierdzeniem, że woj. śląskie było przez całe lata liderem w zdobywaniu i wykorzystywaniu unijnych pieniędzy.

Za te pieniądze zmieniły się nie tylko ulice, autobusy, tramwaje czy pociągi. Polepszyła się jakość powietrza, którym oddychamy.

Wybudowane zostały oczyszczalnie ścieków – rzeki stały się czystsze, podobnie jak woda, którą pijemy. Wymieniać można by długo.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***