– Zadbajmy o bliskich, bądźmy w tym roku szczególnie odpowiedzialni – apeluje główny inspektor sanitarny. Sezon już rozpoczęty.

– Zadbajmy o bliskich, bądźmy w tym roku szczególnie odpowiedzialni – apeluje główny inspektor sanitarny. Sezon już rozpoczęty.

12 września 2020 Wyłącz przez administrator

Główny Inspektor Sanitarny kraju ogłosił rozpoczęcie sezonu szczepień przeciwko grypie. Pierwsze szczepionki są już właśnie się pojawiły w aptekach oraz punktach szczepień.

Eksperci GIS informują, że zaszczepienie się przeciw grypie w sezonie 2020/2021 jest szczególnie ważne. Obecny sezon grypowy zbiegający się z pandemią wirusa SARS-CoV-2 będzie wyzwaniem zarówno dla służby zdrowia, jak i samych pacjentów.

– Zadbajmy o bliskich, bądźmy w tym roku szczególnie odpowiedzialni. Prowadzimy działania, aby szczepionka była dostępna dla tych, którzy będą chcieli się zaszczepić oraz dla pracowników ochrony zdrowia, którzy powinni być przykładem dla obywateli – zaapelował Główny Inspektor Sanitarny prof. Jarosław Pinkas.

Każdego roku ustalany jest skład szczepionki, który jest dostosowany do sytuacji epidemiologicznej. Od kilku lat dostępne są na rynku szczepionki czterowalentne, które zapewniają ochronę przed 4 szczepami wirusa grypy – dwoma typu A i dwoma typu B. Dodatkowo, jeśli infekcja wystąpi pomimo szczepienia, szczepienie łagodzi jej przebieg, ale przede wszystkim chroni przed groźnymi powikłaniami pogrypowymi.

Jesień tego roku oznacza zbiegnięcie się sezonu grypowego z drugą falą zachorowań na COVID – 19, ale także z czasem przeziębień i zachorowań na infekcje grypopodobne. Choroby te dają bardzo podobne objawy.

Szczepionkę przeciw grypie można zaaplikować przez cały sezon szczepień, trwający od września do grudnia, jednak eksperci zalecają zabezpieczenie się już wczesną jesienią. Najważniejsze, aby zaszczepić się przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce przypada na okres od stycznia do końca marca.

– Nic ważniejszego nie mamy w tej chwili w zdrowiu publicznym niż dobry wybór zdrowotny. Prawdziwy dobry wybór zdrowotny to właśnie zaszczepienie się – podsumował Jarosław Pinkas.

Ze względu na zmienność antygenową wirusa grypy, szczepienie należy ponawiać każdego roku.

Za: GIS. Fot. również.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***