Prokuratura: śledztwo „w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w osobie prezydenta miasta Bytomia Mariusza Wołosza”.

Prokuratura: śledztwo „w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w osobie prezydenta miasta Bytomia Mariusza Wołosza”.

16 września 2020 Wyłącz przez administrator

Na wiosnę tego roku Katowice Dziś, jak również wiele innych redakcji telewizyjnych, internetowych czy radiowych informowało o dramatycznej sytuacji w Domu Pomocy Społecznej Kombatant w Bytomiu. Między innymi opisana była ewakuacja części pensjonariuszy DPS do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich.

Ewakuacja ta zakończyła się niepowodzeniem. Pensjonariusze musieli powrócić do Bytomia.

Później działo się kilka dziwnych rzeczy – zmieniane były oświadczenia wydawane zarówno przez Urząd Miejski w Bytomiu, jak i przez dyrektora GCR w Reptach.

Dyrektor GCR w pierwszym oświadczeniu zarzucał wiele nieprawidłowości władzom Bytomia. Z jego strony padły wyjątkowo poważne zarzuty.

Co zaszło po wydaniu tego oświadczenia – nie wiadomo. W każdym razie zostało ono usunięte. W dalszej kolejności (zarówno bytomski magistrat jak GCR w Reptach) twierdziły już tylko, że doszło do nieporozumienia.

Od tych wydarzeń minęło kilka miesięcy. O sprawie było cicho – choć nie powinno tak być.

Aż do dnia dzisiejszego. Jak ustaliliśmy, 8 września 2020 roku Prokuratura Rejonowa w Bytomiu wszczęła śledztwo:

„w sprawie mającego miejsce w dniu 17 kwietnia 2020 roku w Bytomiu przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w osobie prezydenta miasta Bytomia Mariusza Wołosza

poprzez wydanie polecenia przetransportowania 40 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Kombatant w Bytomiu do Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji Repty w Tarnowskich Górach,

w związku z koniecznością ich odizolowania od pozostałych pensjonariuszy zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2,

czym działano na szkodę ich interesu prywatnego przez narażenie tych osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,

to jest o czyn z art. 160 par. 1 KK, art. 231 par. 1 KK, w związku z art. 11 par. 2 KK”.

Opisane przestępstwa są bardzo poważne. Będziemy na bieżąco śledzić przebieg postępowania.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***

Na zdjęciu: prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Autorstwo: Adrian Tync/Wikimedia. Wolna licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International.