Wojewoda śląski o szkole w stanie epidemii

Wojewoda śląski o szkole w stanie epidemii

15 sierpnia 2020 Wyłączono przez administrator

Od pierwszego września dzieci i młodzież wracają do szkół. Wydano zalecenia dla dyrektorów, rodziców i uczniów na czas nauki w stanie epidemii.

Śląski Urząd Wojewódzki opracował obszerną informację dotyczącą organizacji zajęć szkolnych w stanie epidemii. Dodatkowe obostrzenia mają dotyczyć szkół znajdujących się w strefach czerwonej czy żółtej.

Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń.

Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

Dyrektor może ustalić elastyczne godziny przychodzenia klas do szkoły, np. co 5-10 minut. Może też ograniczyć do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich, w tym w strefach wydzielonych, wprowadzić stosowanie przez uczniów osłony ust i nosa (np. korytarze, szatnia).

Podobne obostrzenia mogą być zastosowane w przypadku pracowników szkoły, jak np. ochrona ust i nosa, np. w pokojach nauczycielskich czy na korytarzach.

Standardowym sposobem organizacji zajęć będą zajęcia tradycyjne, w szkole. Dyrektor szkoły będzie mógł zawiesić prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej i wprowadzić kształcenie mieszane (hybrydowe) lub zdalne.

Możliwe to będzie po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie żółtej lub czerwonej strefy na terenie danego powiatu nie oznacza automatycznego przechodzenia pracy szkół w tryb mieszany czy zdalny.

W takich wypadkach powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna może zalecić tylko ograniczone działania, jak np. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych szkoły lub placówki.

W przypadku funkcjonowania placówki w trybie mieszanym lub zdalnym okres ten nie powinien być dłuższy niż zwyczajowo 14 dni przeznaczone na czas kwarantanny, a dyrektor w porozumieniu z nauczycielami może na ten okres ograniczyć zakres treści materiału z poszczególnych przedmiotów.

Więcej na ten temat w informacji (linki przytrzymaj palcem i skopiuj a następnie wklej do belki przeglądarki):

1. Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego
https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/jak-organizowac-ksztalcenie-w-czasie-epidemii-zalecenia-dla-dyrektorow-szkol

2. Ministerstwa edukacji Narodowej (tu również materiały do pobrania z wytycznymi dla dyrektorów szkoł, przedszkoli, żłobków i innych placówek wychowawczych)
https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol-dzialania-men-w-organizacji-roku-szkolnego-20202021-w-warunkach-epidemii

Fot. Henryk Bielamowicz / Wikimedia.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.