Koniec z ubóstwem i zero głodu na katowickim Rynku.

Koniec z ubóstwem i zero głodu na katowickim Rynku.

22 lipca 2020 Wyłączono przez administrator

***

Na Rynku stolicy woj. śląskiego natrafimy na poruszającą serce instalację. Dotyczy sytuacji, która może mieć miejsce w naszym najbliższym sąsiedztwie.

– Katowice, jako gospodarz Światowego Forum Miejskiego (WUF11), po raz kolejny będą angażować się w dyskusję o problemach współczesnych miast – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

stolica woj. śląskiego uczestniczy w projekcie Organizacji Narodów Zjednoczonych. ONZ przedstawiła 17 celów do zrealizowania przez czołowe miasta świata.

– Co tydzień będziemy prezentowali jeden-dwa cele wraz z konkretną informacją o tym, w jaki sposób miasto podejmuje dane wyzwanie – mówi Marta Chmielewska, naczelnik Wydziału Promocji UM Katowice.

Pierwsze dwa cele do zrealizowania to właśnie: „koniec z ubóstwem” i „zero głodu”. Każdemu z nich odpowiada jeden element instalacji. Jej częścią jest m.in. podświetlana mapa świata, zasilana energią słoneczną.

Kampania prowadzona będzie m.in. w internecie – na wuff11.katowice.eu oraz na miejskich profilach społecznościowych. Zakończy się ona 31 października.

– Nie jest to data wybrana przypadkowo – wyjaśnia prezydent Marcin Krupa. – Obchodzimy wówczas ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Miast. Termin ten wydaje się więc być doskonały dla podsumowania projektu realizowanego z myślą o mieszkańcach. Na ten czas zaplanowaliśmy dla katowiczan pewną niespodziankę. O jej szczegółach poinformujemy jednak w stosownym czasie – dodaje prezydent.

„Koniec z ubóstwem” i „zero głodu” w Katowicach oznacza: centra aktywności lokalnej – w Nikiszowcu, Bogucicach, śródmieściu, Zawodziu, Wełnowcu, Józefowcu, na Dębie, w Szopienicach i na Załężu. Pomagają m.in. w zwalczaniu dysproporcji w poziomie życia mieszkańców, obejmują wsparciem osoby wykluczone i zagrożone wykluczeniem. Służą też pomocą osobom wracającym na rynek pracy.

W Katowicach działa również program pomocowy promujący zwolnieniem od podatku od nieruchomości osoby prowadzące działalność non-profit na rzecz osób podatnych na zagrożenia. W 2019 r. skorzystało z niego 21 podmiotów.

Miasto realizuje Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020, w ramach którego finansowane są 3 jadłodajnie i 2 punkty wydawania żywności. W mieście działa także jadłodzielnia – to punkt z lodówką, gdzie każdy może zostawić żywność, którą mogą się częstować potrzebujący.

Źródło: BP UM Katowice. Fot. również.

[rl_gallery id=”20365″]

***

Ogłoszenie – aby otworzyć kliknij w obrazek

***

Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każde