Chorzów poniósł klęskę wizerunkową. To duża strata również dla Katowic i całej naszej aglomeracji.

Chorzów poniósł klęskę wizerunkową. To duża strata również dla Katowic i całej naszej aglomeracji.

6 lutego 2020 Wyłączono przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.
***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***
Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.
***

Dziennikarze pisali i ostrzegali, że tak się może stać. Ostrzegało przed tym również kierownictwo Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Od tego miesiąca nie ma już pododdziału konnego śląskiej policji, który dotąd stacjonował w Parku Śląskim. Konie i policjanci zostali przeniesieni do Częstochowy.

Trudno się tej decyzji dziwić. Obiekty, które służyły konnej policji w Chorzowie, były w stanie wołającym o pomstę do nieba.

Nie tylko stajnie i pomieszczenia socjalne dla ludzi. Również wybieg dla koni.

Posiadał on podłoże z betonu i z asfaltu. Ćwiczące tam konie stale ulegały urazom.

Województwo śląskie jako jedyne miało dwa zespoły konne policji. Jeden w Chorzowie, drugi w Częstochowie.

Tam zadbano o to, by konie i ludzie mieli odpowiednie warunki. Tylko pozazdrościć: niezbędne do codziennego szkolenia jeźdźców i koni przeszkody, wybiegi, kryte hale jeździeckie. Przede wszystkim jednak, zarówno policjanci, jak i zwierzęta, mają tam odpowiednie warunki bytowe.

Zdaniem władz Chorzowa takie przenosiny byłyby niepowetowaną stratą nie tylko dla Chorzowa, lecz również dla Katowic i całej aglomeracji katowickiej. Ponieważ włodarze Chorzowa pod koniec roku rozmawiali o sprawie z marszałkiem województwa śląskiego, w listopadzie swoje oświadczenie w tej sprawie postanowiło wydać kierownictwo śląskiego garnizonu policji.

Wtedy to kierownictwo policji śląskiej postanowiło przedstawić sytuację Zespołu Konnego Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. Wydano specjalne oświadczenie:

„Należy podkreślić, że teren wybiegu dla koni w Chorzowie posiada podłoże betonowe i asfaltowe. Ćwiczące tam konie ulegały urazom, powodującym wyłączenie ich ze służby. Teren wybiegu nie posiada też odpowiedniego do szkolenia koni parkuru”.

Wtedy przedstawiciele chorzowskiego magistratu wspomnieli o możliwości ogłoszenia zbiórki publicznej na remont i modernizację bazy zespołu konnego policji. Tak się jednak nie stało.

Nowy oddział oficjalnie nazywa się Ogniwem Policji Konnej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Policja zapewnia:

„Docelowo ogniwo ma liczyć od 12 do 14 jeźdźców, co bezsprzecznie wpłynie na znaczące zwiększenie jego mobilności oraz efektywności wykorzystania w codziennej służbie w naszym województwie. Obecnie grupa liczy 10 jeźdźców, którzy opiekują się 11 wierzchowcami.

Teraz po utworzeniu jednego zespołu konnego, policyjnych patroli konnych będzie na co dzień znacznie więcej – nie tylko w Częstochowie, ale i w innych miastach, w których do tej pory się nie pojawiali. Ogniwo posiada na swoim stanie pojazdy specjalistyczne, przystosowane do przewozu koni służbowych, a połączenie komunikacyjne w całej aglomeracji Śląska jest na tyle dobre, że pozwoli to w pełni wykorzystać potencjał zespołów konnych.

Połączenie obu zespołów z pewnością przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania całego potencjału policyjnych jeźdźców i koni służbowych w codziennej służbie, zabezpieczeniu imprez masowych, czy zadań związanych z profilaktyką np. pracą z dziećmi oraz młodzieżą”.

Fot. Policja Śląska.