Odrodzenie perły. Kolejne cudo architektury rozkwitło pełnym blaskiem.

Odrodzenie perły. Kolejne cudo architektury rozkwitło pełnym blaskiem.

16 grudnia 2019 Wyłączono przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Jeszcze kilka lat temu dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej-Chebziu nie wyglądał efektownie. Mimo niewątpliwie pięknej architektury, którą trudno było dostrzec wśród łuszczących się ścian i zaniedbanego otoczenia. Wystarczyło jednak kilkanaście miesięcy, aby nie tylko przywrócić mu blask, ale zrobić to w taki sposób, że zdobył tytuł Dworca Roku.

Dworzec w Rudzie Śląskiej-Chebziu powstał już w 1859 roku, jednak obecny wygląd zyskał dopiero podczas kolejnych remontów w latach 1900-1906.

Przez kilkadziesiąt lat budynek ulegał oraz większej degradacji i nie wystawiał miastu najlepszego świadectwa. O planach rewitalizacji mówiło się od kilku lat, ale prace rozpoczęto dopiero we wrześniu 2017 r. Remont zakończony w grudniu ubiegłego roku okazał się sporym sukcesem.

Podróżnym udostępniono ogrzewaną poczekalnię i parking na kilkadziesiąt samochodów. Najważniejsze prace odbywały się jednak wewnątrz budynku, ponieważ dworzec, oprócz swej tradycyjnej roli zyskał nową funkcję – mieści się tam centrala rudzkiej biblioteki, działająca jako Stacja Chebzie. Efekt jest imponujący.

Inwestycja zostałą doceniona. Sześcioosobowe jury plebiscytu na Dworzec Roku najwyżej oceniło właśnie dworzec w Chebziu. Ale to nie jedyna nagroda. Pod koniec października rewitalizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej – Chebziu otrzymała I miejsce w kategorii Najlepszy Obiekt Użyteczności Publicznej w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego.

Fot. UMWŚ.