Nagłośniono przestępstwa „na policjanta” i „na wnuczka” na tyle dobrze, że niektórzy przestępcy przerzucili się na ludzi młodych. I znaleźli sposób, jak ich oszukiwać skutecznie.

Nagłośniono przestępstwa „na policjanta” i „na wnuczka” na tyle dobrze, że niektórzy przestępcy przerzucili się na ludzi młodych. I znaleźli sposób, jak ich oszukiwać skutecznie.

29 czerwca 2019 Wyłączono przez administrator

***
Niektóre wcześniejsze publikacje – niżej (dot. tel.).
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.
***

Śląska policja odnotowała kolejne już oszustwo, którego dokonano za pośrednictwem Facebooka i Messengera. Oszukani dobrowolnie przelali na konta złoczyńców pieniądze. Być może są inne osoby, które też oszukano, lecz o tym do dziś nie wiedzą.

Do oszustwa wykorzystywane są prywatne profile na Facebooku. Przestępcy usiłują je przejąć.

Czasami się to udaje. Nie wszyscy biorą sobie do serca apele o to, by dobrze zabezpieczyć swój profil. Niektóre hasła są wręcz banalne.

Trudno w to uwierzyć, ale pięć najpopularniejszych haseł na świecie to (dane z 2017 r., zebrane przy okazji wielomilionowego wycieku haseł):

123456
123456789
qwerty
password
111111
12345678

Zaś najbardziej popularne hasła w Polsce brzmiały następująco:

123456
qwerty
123456789
12345
zaq12wsx
polska
111111
1234
misiek
monika

Do dziś to się niewiele zmieniło. Sporo osób lekceważy sobie kwestie bezpieczeństwa w sieci. Korzystają z tego oszuści. Po przejęciu kontroli nad czyimś profilem, do facebookowych „znajomych” wysyłają prośbę o pożyczenie pieniędzy.

Poprzez wpisy na Facebooku i Messengerze bardzo łatwo jest sprawdzić, z kim jesteśmy w najbardziej zażyłych stosunkach. Nic więc dziwnego, że upatrzoną ofiarę łatwo można oszukać.

Policja przestrzega:

„Starsi ludzie dają się nabrać metodą ?na wnuczka?, wpuszczają do mieszkań domokrążców, a teraz, jak się okazuje, oszuści znaleźli również metodę na młodych.

Jeśli twój kolega lub koleżanka nagle przesłali ci poprzez komunikator prośbę o pożyczkę w formie przelewu na wskazane konto, nie czyń tego bez wcześniejszej weryfikacji, czyli rozmowy z zainteresowanym, rzeczywistym znajomym”.

Fot. Pixabay.