Uber jak taksówka? Z kolei taksówka jak Uber? Rząd przyjął projekt nowych przepisów.

Uber jak taksówka? Z kolei taksówka jak Uber? Rząd przyjął projekt nowych przepisów.

4 kwietnia 2019 Wyłączono przez administrator

Centrum Informacyjne Rządu 2 kwietnia poinformowało o przyjęciu projektu, który ma regulować działalność pośredników przewozowych, takich jak Uber czy Bolt (wcześniej Taxify). Nastąpi koniec „wolnej amerykanki”. Ale czy nowe regulacje zadowolą taksówkarzy?

Projekt sankcjonuje nowy rodzaj biznesu. „Pośrednictwo przy przewozie osób” będzie prawną formą działalności gospodarczej.

 

Najważniejsza regulacja. Zawsze konieczna będzie licencja. Wskazano, że pośrednicy przy przewozie osób mogą zlecać usługi przewozowe wyłącznie przedsiębiorcy mającemu licencję upoważniającą do zarobkowego przewozu osób. Ma to dotyczyć przewozu osób pojazdem samochodowym (przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą) lub przewozu taksówką.

 

W przewozach taksówkami zostanie zniesiona możliwość wprowadzenia (przez radę gminy liczącej powyżej 100 tys. osób) obowiązku szkolenia oraz egzaminu z topografii miejscowości i znajomości przepisów prawa miejscowego dla przedsiębiorcy osobiście wykonującego przewozy lub kierowcy przez niego zatrudnionego. Regulacje takie ułatwią dostęp do zawodu taksówkarza.

 

W przypadku zmiany taksówki (na którą wydano licencję) na inny pojazd ? wystarczy zmiana licencji. Oznacza to, że przedsiębiorca nie będzie musiał występować o nowy dokument, co zmniejszy formalności i obniży koszty takiej operacji.

Uber i podobne firmy będą musiały prowadzić elektroniczny rejestr, w którym przez 5 lat mają być przechowywane wszystkie informacje na temat zleceń przewozowych. Ma też prowadzić elektroniczną ewidencję, w której przez 5 lat mają być przechowywane dane dotyczące przedsiębiorców, którym zlecono przewozy osób. Zmiany te umożliwią skuteczną kontrolę podmiotów świadczących usługi pośrednictwa dotyczącego przewozu osób, w tym również pod kątem wywiązywania się przez nie z obowiązku podatkowego oraz pozwolą zweryfikować czy pośrednicy przestrzegają obowiązujących przepisów prawa.

 

Osoby skazane za niektóre przestępstwa, określone w ustawie z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii nie będą miały dostępu do zawodu taksówkarza (nie będą mogły uzyskać licencji na przewóz osób). Rozwiązanie to powinno zwiększyć bezpieczeństwo przewożonych pasażerów.

Nowe przepisy mają obowiązywać od początku przyszłego roku.

***
Linki do naszych wcześniejszych publikacji – zejdź niżej (smartfon) lub na prawo (komputer).
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Grupa
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.
Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.

Fot. UBER, mat. publ.***