"Nasze myśli i modlitwy są w tej dramatycznej chwili z Prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem" - napisał na swoim profilu facebookowym prezydent Katowic Marcin Krupa, który zamieścił również link do nagrania momentu zamachu. Prezydent Gdańska walczy o życie, a w Katowicach demonstracja przeciw przemocy.

Słowa poparcia dla prezydenta Gdańska popłynęły również od Macieja Biskupskiego, przewodniczącego Rady Miasta Katowice: "Teraz wszystkie nasze myśli skupione są wokół Pawłą Adamowicza. 3maj się prezydencie" - napisał na Twitterze.

To był zamach skierowany w nas wszystkich. Podczas wczorajszego finału WOŚP w Gdańsku młody mężczyzna zaatakował nożem prezydenta tego miasta (link do ngarania poniżej). Paweł Adamowicz po pięciogodzinnej operacji żyje, lecz jego stan jest nardzo ciężki.

Na apele o oddawanie krwi tłumnie odpowiedzieli mieszkańcy. Pod Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku ustawiają się długie kolejki ludzi pamiętających, że prezydent Adamowicz był wielkim orędownikiem krwiodawstwa. Teraz sam potrzebował krwi. Przetoczono mu 40 jednostek.

Dziś w wielu miastach kraju demonstracje przeciw przemocy. W Katowicach demonstracja rozpocznie się o godz. 18.00 pod Teatrem Śląskim. Organuizuje ją KOD, ale to przecież nieważne. W tej sprawie powinniśmy być zjednoczeni.

Nagranie zamachu. Uwaga - film pokazuje scenę przemocy:
https://youtu.be/K-9tY-N63vQ 

Aktualizacja: Prezydent Gdańska zmarł. O śmierci Pawła Adamowicza krótko przed godz. 15,00 poinformował minister zdrowia, który na wieść o zamachu przyjechał do Gdańska. Prezydent RP wzywa również jutro do udziału w marszu przeciw przemocy.

***
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/ 
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis 
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.
Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.