Cztery próby oszustwa w ciągu jednego dnia. Fałszywa córka prosiła raz o 800 tys. zł, innym razem o 70 tys. zł. Gdy sposób "na córkę" nie chwycił, oszuści spróbowali "na siostrzeńca.

Dopiero co publikowaliśmy portrety pamięciowe oszustów, którzy "na pana z elektrowni" okradli mieszkankę Siemianowic Śląskich: https://katowicedzis.pl/index.php/poza-prawem/2327-przekret-na-prad 

Tym razem oszuści wzięli na celownik mieszkańców Mikołowa. W ciągu jednego dnia tylko podjęli cztery próby oszustwa. Jedna się powiodła.

Pierwszy telefon wykonali w środę o godz. 14.10. Zatelefonowali do 67-letniego mężczyzny. Przez telefon mówiła kobieta.

Twierdziła, że jest córką mężczyzny, do którego dzwoniła. Mówiła, że pilnie potrzebuje 800 tys. zł. Mężczyzna zorientował się z kim ma do czynienia i przerwał połączenie.

Kolejny telefon oszuści wykonali o godz. 14.28. Zadzwonili do 80-letniego mikołowianina. Kobieta tym razem podawała się za jego wnuczkę. Chciała pożyczyć 70 tys. zł. I tym razem się nie udało.

Dwie minuty później zadzwoniono do 71-letniej kobiety. I tym razem telefonować miała wnuczka. Chciała kilkadziesiąt tys. zł, które rzekomo miała wypłacić jako zadośćuczynienie osobie poszkodowanej w wypadku.

Wreszcie im się udało. O godz. 16.00 telefon odebrał 78-letni mikołowianin. W słuchawce usłyszał płacz. Jego rozmówca przedstawił się jako siostrzeniec. Rozpaczliwie szlochając mówił, że potrącił kobietę. Ta znajduje się w ciężkim stanie w szpitalu i możliwe, że umrze.

Płacząc wyznał, że obok stoi policjant i przekazuje mu telefon. Stróż prawa - oczywiście fałszywy - stwierdził, że rodzina rannej kobiety zgodziła się na odszkodowanie, wynoszące 50 tys. zł.

Starszy pan wzruszył się płaczem i całą tą historią. Szybko zgromadził 51 tys. zł. Dwie godziny po odebranym telefonie - poprzez rzekomego kuriera - przekazał tę sumę "siostrzeńcowi".

Oczywiście żadnego wypadku nie było. Żadna kobieta nie umierała w szpitalu. A siostrzeniec i policjant to najzwyklejsze opryszki.

***
Świąteczno-noworoczny konkurs. Do wygrania 1000 zł. Zadania - banalne.
https://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/2331-konkurs-za-tysiac 

Fot. Pixabay.