To gigantyczny hakerski atak. Jeden z najgroźniejszych dla użytkowników najpopularniejszego serwisu społecznościowego.

Dwa dni temu Facebook wylogował aż 90 mln. użytkowników na całym świecie - w tym w Polsce. Otrzymali oni informację, że ktoś buszował na ich profilach.

Z pewnością zauważyliście, że wygląd i funkcje na Facebooku stale się nieco zmieniają. Czasem coś nie działa, jak wcześniej. Czasem też coś inaczej wygląda. To efekt kolejnych modyfikacji systemu.

Przy jednej z takich modyfikacji powstała dziura, przez którą można było wejść na cudze profile nie znając haseł ich posiadaczy. Trzeba było użyć do tego funkcji przeglądania swojego profilu tak, jak jest wyświetlany innym. Hakerzy odkryli, jak dostać się dzięki tej funkcji na nie swoje profile.

Dziura istniała blisko rok. Dopiero teraz Facebook zorientował się, że coś jest nie tak, ponieważ nagle na profilach wielu użytkowników uruchomiono podobne działania. I dlatego wylogował dziesiątki milionów tych, którzy byli lub mogli być zagrożeni.

Po co ten globalny atak? Chodziło o zdobycie numerów telefonów użytkowników Facebooka, a także pozostałych danych. Być może np. numerów kart płatniczych tych, którzy kiedykolwiek wykupili płatną promocję posta.

Podobno nasze hasła do logowania nie były zagrożone, a hakerzy nie mieli możliwości, by je zmieniać.

Wyświetlają wam się na Messengerze dziwne wiadomości? My zauważyliśmy właśnie od dwóch dni dziwną aktywność, która w przeszłości oznaczała, że poprzez Messenger ktoś rozsyła wirusy. Podejrzewać należy, że to jest efekt uboczny tego gigantycznego ataku.

Tak czy inaczej informacji od "znajomych", którzy nigdy wcześniej z nami się nie kontaktowali, radzimy nie otwierać. Wcześniej zapytajmy, czy wiedzieli, że ślą nam zaproszenia do wejścia na jakieś strony czy do obejrzenia "filmików".

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.

Fot. Pixabay.