Katowicka policja ostrzega przed następcą Niebieskiego wieloryba. Nowa gra, w której należy wykonywać kolejne zadania, prowadzące do autodestrukcji.

Niebieski wieloryb zdobył sobie złą sławę w ubiegłym roku. Była to gra polegająca na wykonywaniu zadań "tajemniczego opiekuna". Wirtualny "tajemniczy opiekun" wydawał kolejne polecenia, które należało wykonać, dokumentując to za pomocą zdjęć czy filmów umieszczanych w sieci. Grający samookaleczali się, m.in. wycinając na skórze sylwetkę wieloryba.

Gra doprowadziła do śmierci niektórych nastolatków, gdyż zdarzało się, że "tajemniczy opiekun" życzył sobie dokonania próby samobójczej. Promowała samookaleczenia i próby samobójcze jako formę zabawy, co doprowadziło do przerażającego epizodu również na Śląsku. Pisaliśmy:

"Przerażającą transmisję zorganizowały dwie nastolatki. Zapowiedziały relację z samookaleczania. Następnie za pomocą telefonu komórkowego przekazywały do Internetu relację z podcinania sobie żył i nacinania podbrzusza".
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/1494-selfie-ze-smiercia 

Katowicka policja przestrzega, że w sieci pojawiła się kolejna autodestrukcyjna gra. Na niebezpieczeństwo narażeni są młodzi ludzie, "szczególnie o niskiej samoocenie i zaburzonych relacjach z rówieśnikami".

Jak się dowiadujemy, grę rozpoczyna znajomość z wirtualną lalką. Następstwem tego kontaktu jest uwikłanie w splot niebezpiecznych dla zdrowia i życia wyzwań. Narzucane przez kolejne poziomy gry zadania charakteryzuje okrucieństwo. Niebezpieczeństwo polega na eskalacji brutalności i gróźb wobec młodych ludzi prowadzące do ich samookaleczeń, a nawet samobójstw.

Nowa gra internetowa adresowana jest do ludzi młodych. Rozpowszechniana jest za pomocą komunikatorów i popularnych stron internetowych.

Destrukcyjne zadania przekazywane są przez wirtualną lalkę. Pierwszy kontakt następuje po zaakceptowanie jej w grupie znajomych lub dodaniu jej do kontaktów. Początki znajomości z internetową postacią nie wzbudzają podejrzeń, rodzą raczej ciekawość i chęć przeżycia przygody. Jednak jej przerażający wygląd powinien zaniepokoić i być jednocześnie zapowiedzią drastycznych następstw nawiązanego kontaktu.

Kolejne etapy gry to coraz wyższy poziom agresji i większa częstotliwość gróźb kierowanych do młodej ofiary. Wirtualna lalka wysyła graczom brutalne zdjęcia, drastyczne filmy i listę wyzwań.

Zastraszania, szykanowanie i nakłanianie do drastycznych zachowań następują, kiedy gracz próbuje się wycofać. Głównym celem gry jest bowiem nakłanianie młodych ludzi do samookaleczeń, a w końcowej fazie, nawet do popełnienia przez nich samobójstwa. To powoduje, że stanowi ona duże zagrożenie dla życia i zdrowia nastoletnich internautów.

Za granicą odnotowano już liczne samookaleczenia, a nawet samobójstwa.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.

Fot. Pixabay.