Oszuści krążą po tym katowickim osiedlu. Naciągają na litość i strach.

Mieszkańcy Tysiąlecia (a z pewnością to samo dzieje się na os. Paderewskiego, Kukuczki i innych) nagabywani są przez podejrzanych ludzi. Pierwszy rodzaj oszustów to ci, którzy udają przedstawicieli spółki Tauron. Tych z pewnością można zobaczyć nie tylko na Tysiącleciu. W tej sprawie Tauron wydał oświadczenie:

"Otrzymujemy wiele sygnałów o wizytach lub telefonach osób, które podszywają się pod naszych pracowników i podają nieprawdziwe informacje. TAURON nie chodzi po domach aby sprzedawać prąd lub gaz. Odwiedził Cię ktoś, kto podaje się za pracownika TAURONA? Zadzwoń pod numer 555 444 555 (opłata jak za zwykłe połączenie, zgodne z taryfą operatora)".

Druga grupa oszustów udaje pracowników pogotowia gazowego. Ci mówią, że dostali wezwanie, iż ulatnia się gaz. Proszą o wpuszczenie do mieszkania w celu sprawdzenia piecyka. Wielu ludzi ich wpuszcza - wyciek gazu to sprawa bardzo poważna. Następnie oszuści naciągają na wymianę części. Tłumaczą to różnie - np. zużyciem ich, co stanowi dopiero potencjalne niebezpieczeństwo. I ludzie płacą nie bardzo wiedząc, za co. Oszuści mogą tylko markować wymianę.

Trzecia grupa naciągaczy działa na litość. Ci noszą identyfikatory rzekomych fundacji zbierających datki na jakiś szczytny cel. Najlepiej działa wspieranie leczenia ciężko chorych dzieci. Czy pieniądze rzeczywiście trafiają na wskazany cel? Na Tysiącleciu pojawiły się np. osoby zbierające pieniądze dla Śląskiego Centrum Onkologii. Po pierwsze, czegoś takiego nie ma. Jest Instytut Onkologii w Gliwicach będący oddziałem ogólnopolskiego Centrum Onkologii. Po drugie - jest to jednostka państwowa i nie prowadzi zbiórek.

Jeżeli masz podejrzenie, że po drugiej stronie drzwi stoi oszust - sprawdź identyfikator. Zażądaj podania danych instytucji, w tym telefonu. Stowarzyszenia i fundacje znajdziesz w internetowych rejestrach.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym.