RIO uchyliła decyzję władz Katowic ograniczającą niekontrolowany wzrost cen za miejsca w żłobkach prywatnych. Władze miasta wydały apel do właścicieli żłobków.

Katowice są jedynym niewielu miast w Polsce z dotacjami dla żłobków prywatnych. Dotacja wynosi 600 zł do jednego miejsca dla dziecka. W zamian jednak żłobek prywatny nie mógł od rodziców żądać więcej niż 300 zł miesięcznie.

Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała uchwałę władz miasta. Zdaniem RIO uchwała nie może zawierać stawki maksymalnej. Uchwała została uchylona. Obecnie opłata za pobyt dziecka w żłobku zależy wyłącznie od żłobka. A dotacje są przekazywane.

Katowice odwołują się do sądu. Jednocześnie apelują do właścicieli żłobków prywatnych, aby nie pobierali od rodziców więcej niż 300 zł miesięcznie.

Dodajmy, że opłaty w żłobku miejskim wynoszą 150 zł miesięcznie za miejsce dla jednego dziecka. Jeśli do żłobka mają trafić biźnięta, wówczas jest to 75 zł. Do żłobka miejskiego trafiają jednak dzieci osób o najniższych dochodach.

Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.

Na zdjęciu: żłobek publiczny w Katowicach. Fot. UM Katowice.