Obietnice wyborcze Marcina Krupy sprzed czterech lat. Prezydent rozlicza się z umowy zawartej z mieszkańcami.

Ubiegając się o wybór na stanowisko prezydenta Katowic Marcin Krupa przedstawił 10 punktów - 10 wyborczych obietnic. Dziś zdał rachunek z ich realizacji.

Wzrost znaczenia Katowic na arenie międzynarodowej. Tu prezydent wymienił wielkie międzynarodowe koncerny, jak np. IBM czy Fujitsu, które wprowadziły się do naszego miasta. Przypomniał o wielkich międzynarodowych imprezach. Wkrótce szczyt klimatyczny ONZ. Odbędzie się także szczyt antydopingowy, jak również światowy zjazd służ policyjnych - szczyt Interpolu. Tego wszystkiego nie byłoby bez Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Tworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Ti na pierwszym miejscu prezydent wymienił Budżet Obywatelski. Jego wysokość wzrosła do 29 mln. zł. Realizowane setki projektów. W tym roku nawet najmłodsi mieszkańcy będą mogli brać udział w głosowaniu. To również forma budowania postaw obywatelskich.

Wspieranie organizacji pozarządowych. Powołany został pełnomocnik prezydenta odpowiadający za współpracę z tymi organizacjami. Powstało specjalne centrum, które jest ich siedzibą. Zarejestrowało się w nim aż 60 stowarzyszeń.

Budowa trzech basenów to kolejna z wyborczych obietnic. Baseny powstają, a przy nich hale sportowe i dodatkowe obiekty rekreacyjne. Będą więc nie tylko basenami, lecz niewielkimi centrami aktywności fizycznej.

100 mieszkań na wynajem. Tu stało się znacznie więcej. W ciągu 4 lat oddanych zostało prawie 1,5 tys. mieszkań. Zlikwidowanych zostało prawie 1 tys. pustostanów. Dodatkowo powstaje 1 tys. mieszkań w ramach programu rządowego.

Budowane są nowe miejsca w żłobkach i nowe miejsca w przedszkolach. Miasto dotuje miejsca w przedszkolach prywatnych.

Centrum Nauki. Realizację tego projektu prezydent uzależniał od wsparcia rządowego bądź wojewódzkiego. Niestety zostaliśmy z tym projektem sami. Marszałek buduje swoje centrum nauki w Parku Śląskim. Ale katowickie Centrum nauki powstaje, choć wolniej niż zamierzano. Być może nie będzie też takie okazałe, jakie byłoby, gdyby realizowany był jeden większy projekt katowicko-marszałkowski. Prezydent chciałby, by było gotowe w 2020 r.

Program dla seniora. Tu trwa bardzo wiele różnych działań. Organizowane są imprezy kulturalne, szkolenia, badania profilaktyczne. W śródmieściu powstaje centrum seniora - miejsce spotkań i wydarzeń.

Nowe miejsca pracy i przyciąganie inwestorów. To dzieje się stale. Dość rzec, że Katowice są miastem z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce, zaś do naszego miasta codziennie przyjeżdża do pracy około 100 tys. osób z innych miejscowości.

Rewolucja transportowa. Po raz kolejny musielibyśmy wspominać o powstających centrach przesiadkowych, przebudowie węzłów komunikacyjnych, budowie nowych linii tramwajowych i zakupie nowych autobusów. Na działania w tym zakresie przeznaczono astronomiczną sumę 700 mln. zł.

Do tych 10 puntów prezydent dorzucił dwa kolejne.

Stworzenie metropolii. To również się udało. Pierwsze konkretne działania metropolii, to wspólny bilet oraz bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży do lat 16.

Czyste powietrze. Tu działania się zaczynają. Na ich walkę ze smogiem przeznaczono ogromną sumę 500 mln. zł. Mieszkańcy złożyli już 1,5 tys. wniosków o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła.

Tu trzeba dodać, że w tym roku pojawił się nowy problem. Chodzi o jakość powietrza w Dąbrówce Małej. Głównym podejrzanym jest nowa - dopiero co oddana - instalacja w Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów w Katowicach. To temat na osobny artykuł. Działania dotyczące tego problemu to temat obszerny, któremu poświęcimy osobny artykuł.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.