Kolejna interesująca przestrzeń w Katowicach. Gdzie była kopalnia powstaną kawiarenki, butiki, restauracje.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała miastu Katowice tereny i obiekty szybu Poniatowski KWK Wieczorek.

Likwidację szybu zakończono 22 grudnia ubiegłego roku. Na obszarze przejętym przez miasto znajdują się m.in. szybowa wieża wyciągowa oraz budynki nadszybia, maszyny wyciągowej i stacji wentylatorów. Najstarsze obiekty „Poniatowskiego” powstawały w latach 1906-1912.

Prezydent Marcin Krupa podkreślał, że w Katowicach szczególny nacisk kładzie się na dbanie o spuściznę przemysłową.

– To nasze dziedzictwo, którym się dziś szczycimy. Doskonałym przykładem takich działań jest Strefa Kultury, która powstała na terenach kopalni i dziś jest wizytówką Katowic. Oczywiście to nie był nasz ostatni krok. Dlatego ponad rok temu deklarowałem, że zależy nam na przejęciu obiektów szybu Poniatowski – powiedział Marcin Krupa i dodał:

- Niestety kopalnia Wieczorek jest zamykana, ale będziemy chcieli, by to miejsce nabrało nowego życia, by przyciągało mieszkańców atrakcyjnymi funkcjonalnościami. Zależy nam na tym, by była nie tylko możliwość zwiedzania tych wspaniałych obiektów, ale także by powstała tam przestrzeń gastronomiczna i handlowa. Będziemy teraz pracować nad przygotowaniem koncepcji rewitalizacji tego miejsca - zapowiedział prezydent.

- Bezużyteczne budynki likwidowanej kopalni Wieczorek będą ponownie tętnić życiem. To co jest naszym dziedzictwem kulturowym i przemysłowym nie zostanie bezpowrotnie utracone - cieszył się Jacek Szuścik, wiceprezes SRK.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.

Opracowano na podstawie materiałów UM Katowice i SRK. Fot. M.Malina/A.Wolczyńska-Zmełty.