Za coś takiego należy się potężny mandat. Nasza czytelniczka omal nie zginęła przez takiego nieodpowiedzialnego kierowcę.

Pani Ania przechodziła po pasach, kiedy nadjechał kierowca, który miał zaśnieżoną szybę przednią. W ostatniej chwili uskoczyła na bok, a on pojechał dalej.

Najprawdopodobniej nawet nie zauważył, że omal nie doprowadził do wypadku. Był wczesny ranek i panowały wtedy jeszcze ciemności.

Kobieta chciała zapamiętać numer rejestracyjny i zgłosić to zdarzenie, ale rejestracja też była zaśnieżona. Podobnie jak całe auto.

Niestety my również wczoraj widzieliśmy co najmniej kilka samochodów, które nie powinny wyjechać na drogi. Jedno auto (marka bmw) było pokryte śniegiem z każdej strony. Kierowca nie zadbał o odśnieżenie szyb bocznych, tylnej ani dachu. Miał również zaśnieżoną szybę przednią, maskę silnika i włączone wycieraczki.

Inny samochód (mercedes sprinter tourer) pędził drogą zostawiając za sobą zasłonę śnieżną z tego, co zalegało mu na dachu. Gdy na jednym ze skrzyżowań zapaliło się czerwone światło, wysiadł z niego kierowca. Miał ubrany strój narciarski. Pospiesznie usiłował odgarnąć śnieg z przedniej maski.

Nieodśnieżone samochody stanowią zagrożenie nie tylko ze względu na zalegający na nich śnieg. Przy skokach temperatur śnieg zamienia się w lód.

Odrywające się bryły lodu i sople mogą uszkodzić inne pojazdy a nawet doprowadzić do wypadku. Gdy bryły lodu spadają na jezdnię i tam pozostają, mogą uszkodzić elementy podwozia innych pojazdów. Z pewnością nie jeden kierowca ma w pamięci takie przykre zdarzenie.

Policjanci przypominają, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania i sygnalizacji.

Dlatego mandaty za nieodśnieżenie samochodu są bardzo wysokie. Mogą sięgać nawet 500 zł.

***
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/ 
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis 
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.
Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.