Blokują przejazd na wprost, by ominąć inne samochody, czekające na możliwość skrętu. Powodują niebezpieczne sytuacje i jeszcze większe korki.

Od momentu, gdy węzeł drogowy przy Galerii Libero zostało oddany do użytku, do takich sytuacji dochodzi tam codziennie. Na zdjęciu widać dwa samochody, których kierowcy nie chcieli czekać na możliwość wjazdu na pas, z którego skręca się w ul. Jankego.

Co więc uczynili? Podjechali do skrzyżowania z ul. Jankego pasem do jazdy na wprost - w kierunku Giszowca. Następnie zatrzymali się, blokując innym przejazd. I gdy tylko zrobiła się luka (dla prawidłowo skręcających w prawo zapaliło się czerwone), próbowali się wepchnąć. Jednemu się udało. Drugiemu nie.

Niestety nie są to tutaj odosobnione przypadki. Takie obrazki zaobserwować mogą wszyscy, którzy tędy jeżdżą. Część kierowców cierpliwie czeka na możliwość wjazdu w Jankego, ale niemało jest takich, którzy wyznają zasadę, że czekanie jest tylko dla frajerów.

Faktem jest, że od momentu przebudowy tego węzła drogowego Jankego zapycha się jeszcze bardziej niż wcześniej. Często jest tak, że kierowcy zjeżdżający z ul. Kościuszki (zarówno od strony centrum, jak i od Mikołowa) muszą czekać na wolne miejsce na dojeździe do skrętu na Jankego dłużej niż jedną zmianę świateł. Stąd takie niebezpieczne zachowania u niektórych, jak to opisane.

Przyczyną tego zamieszania są dwa pasy do zjazdu w Jankego od strony Giszowca. Samochodów jadących od tamtej strony jest po prostu zbyt wiele. Gdy zapala się zielone światło dla innych, wiele z nich zostaje na skrzyżowaniu blokując z kolei przejazd tym, którzy z Jankego chcą wyjechać w kierunku ul. Kościuszki.

Wydaje się, że lepiej tam nie będzie. W Bażantowie powstają kolejne budynki mieszkalne. Toteż ul. Jankego będzie przejeżdżało coraz więcej samochodów. Sytuację być może poprawi oddanie węzła drogowego przy Famurze. Ale czy tłok na skrzyżowaniu usprawiedliwia takie zachowania?

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.