Zamiast trzech przewoźników - jeden. Dziś prezydenci miast Metropolii Katowickiej wyrazili zgodę na przejęcie KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry przez Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Ścisła współpraca trwa już jakiś czas - o czym regularnie informowaliśmy. Ale dziś uczyniono kolejny krok do stworzenia jednego wielkiego przewoźnika.

W urzędzie metropolitalnym uważa się, że pełna integracja najważniejszych instytucji autobusowo-trolejbusowego transportu publicznego w naszym regionie jest krokiem w dobrym kierunku. Urzędnicy przekonują nas, że razem będzie lepiej.

Ale przecież tak już było. Starsi z nas pamiętają WPK. Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne istniało jeszcze w latach 90-tych ub. wieku.

Wtedy uznano, że nie razem, lecz oddzielnie jest lepiej. WPK zostało zlikwidowane i poszczególne miasta musiały stworzyć własne przedsiębiorstwa komunikacyjne - PKM-y. Wkrótce okazało się, że taki podział ma swoje złe strony. Trzeba było powołać KZK GOP, MZK Tychy czy MZKP Tarnowskie Góry, by system komunikacji miejskiej nie utonął w chaosie.

Zauważmy, że pełna integracja transportu publicznego to jeszcze nie będzie. Pełna integracja będzie wówczas, gdy z rozkładami jazdy autobusów, tramwajów i trolejbusów zostanie ściśle powiązany rozkład jazdy Kolei Śląskich. Centrum przesiadkowe powstające w Katowicach-Ligocie to na pewno krok w dobrym kierunku.

Mamy już wspólne bilety komunikacji miejskiej. Mamy bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Dotyczą one 440 linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych.

W przyszłości to Zarząd Transportu Metropolitalnego będzie odpowiadał za rozkłady jazdy dla 1100 autobusów, 170 tramwajów i 17 trolejbusów, które codziennie wyjeżdżają na ulice Katowic i pozostałych miejscowości naszej aglomeracji. Zadanie bardzo ambitne.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.