Pan Filip pokój w mieszkaniu zmienił w wielki plac budowy. I tam powstała jego Śląska Betlejka.

Nie dość, że piękna to jeszcze ogólnie dostępna. Każdy ją może obejrzeć.

"Mieszkając na Śląsku nie mogę zapominać o tradycjach jakie przekazywane są w naszej rodzinie z pokolenia na pokolenie" - napisał do nas pan Filip Bałazy.

Budowę szopki zaczął w listopadzie. Ma ona 3 metry wysokości, 2,5 metra szerokości oraz ponad 4 metry długości. Cała konstrukcja stoi na specjalnym stelażu, a wykonana jest ze styropianu, mchu i drewna. W środku znajduje się ponad 350 figur oraz zabudowania przypominające te z czasów Narodzenia Chrystusa. Łącznie jest w niej ok. 500 elementów.

"Najstarsze figury mają ponad 100 lat i są pamiątką po mamie moje prababci, są też figury trochę młodsze" - informuje pan Filip.

Cała scena Narodzenia odbywa się w chodniku górniczym, a nad Świętą Rodziną czuwa Święta Barbara. Jest też szyb oraz orkiestra górnicza.

Każdego roku szopka ma motyw przewodni nawiązujący do wydarzeń z życia Kościoła, historii Polski lub Śląska. I tak dwa lata temu nawiązywała do 35. rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek", w 2017 motywem była 100. rocznica objawień w Fatimie, a w tym roku jest nim okrągła rocznica odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości.

"Szopki nie buduję dla samego siebie. Nie oceniam czy wyszła czy nie" - stwierdza pan Filip: "Robią to moi bliscy, sąsiedzi, przyjaciele, siostry zakonne oraz księża którzy odwiedzają moją betejkę".

On sam najbardziej lubi moment, w którym wszystko ożywa. Woda zaczyna płynąć w strumyku, ogniska na polach pasterskich rozpalają się, a ruchome figury wykonują swoje czynności.

Pan Filip zaprasza do oglądania betlejki. Będzie stała do 2 lutego. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czy warto odwiedzić pana Filipa i jego bożonarodzeniową szopkę? Sami oceńcie. Kilkanaście zdjęć betlejki w linku poniżej:
https://www.flickr.com/photos/166996889@N03/albums/72157677100106158

***
Świąteczno-noworoczny konkurs. Do wygrania 1000 zł. Zadania - banalne.
https://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/2331-konkurs-za-tysiac  
Zapraszamy do grupy: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis