W połowie września w Mikołowie odkryto gigantyczny arsenał broni i amunicji z końca II wojny światowej. Część militariów, w tym np. karabiny czy hełmy, została udostępniona do oglądania.

Od II wojny światowej w ziemi tkwiły tysiące pocisków artyleryjskich różnych kalibrów, amunicja strzelecka, pancerfausty, karabiny.

Śmiercionośne znalezisko było tak ogromne, że jego usuwanie trwało kilka dni - od 11 do 13 września. Trzeba było zamknąć wiślankę i ewakuować mieszkańców z najbliższej okolicy.

O sprawie pisaliśmy w tekście:
http://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/1813-ciezkie-pociski-artyleryjskie-pancerfausty-naboje 

Część znaleziska możemy teraz obejrzeć. Pociski i naboje zostały zdetonowane na poligonie. Natomiast niektóre z bezpieczniejszych elementów uzbrojenia i wyposażenia niemieckich żołnierzy przekazano Muzeum Miejskiemu w Mikołowie.

Muzealnicy sprężyli się i już możemy je oglądać. W muzeum wystawiono m.in. hełmy żołnierskie, broń, w tym karabiny z bagnetami, skrzynie amunicyjne lecz również... butelki, z których żołnierze wermachtu popijali. Wszystko prezentowane jest w takim stanie, w jakim zostało wydobyte.

Mikołowskie muzeum mieści się przy ul. Karola Miarki 15.

Poniżej link do zdjęć broni i amunicji wydobytej z ziemi przy ul. Dzieńdziela:
https://www.flickr.com/photos/166996889@N03/albums/72157700562010901 

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.