Ogród zen na hałdzie w Kostuchnie. "Sennik Śląski" na Rynku.

Ogród zen na hałdzie i "Sennik Śląski" składają się na projekt Kamili Szejnoch „I Have a Dream”. Projekt powstał w ramach programu Katowice Street Art AiR 2018, realizowanego przez Katowice Miasto Ogrodów.

W sobotę 15 września 2018 r. - medytacja w ogrodzie zen (którą poprowadzi mnich Shitsu O) oraz inauguracja samego ogrodu, a w niedzielę 16 września promocja "Sennika Śląskiego" w Centrum Informacji Turystycznej na katowickim Rynku.

Hałda, kopalnia, ogród zen, gierkówka, aleja gwiazd, Spodek, węglowe SPA, kluski śląskie, smog, miasto-ogród, palma… To tylko niektóre z ponad 100 haseł, które można znaleźć w „Senniku Śląskim”. Sennik interpretuje symbole senne z uwzględnieniem „archetypów” charakterystycznych dla kultury, natury i historii Śląska.

Do katalogu symboli zebranych w Senniku dołącza w tym roku nowy element krajobrazu: ogród zen na katowickiej hałdzie w Kostuchnie. Ogród zen to najbardziej minimalistyczna odmiana ogrodu japońskiego - krajobraz w miniaturze, kompozycja naturalnych elementów w przestrzeni.

Ogrody japońskie cechuje harmonia i prostota, a stałymi elementami są tu woda oraz kamienie. Woda (morze, rzeka) może być przedstawiona za pomocą białego piasku lub żwiru, zaś skały i kamienie to góry. Klasyczne ogrody zen były tworzone przy świątyniach, miały symbolizować istotę natury oraz pomagać mnichom w codziennej medytacji. Czyż hałda w Kostuchnie nie jest miejscem idealnym do medytacji?

15 września (przed oficjalnym otwarciem), godz. 16.00: medytacja w "Ogrodzie zen" /hałda w Kostuchnie/. Prowadzenie: mnich Shitsu O (Artur Moś), uczeń Mistrza Kaisena /Sangha Dogen Zenji /ośrodek Sho Gyo Ji w Katowicach/.

O godz. 17.00 oficjalne otwarcie ogrodu zen /hałda w Kostuchnie/. Transport: najbliższy przystanek autobusowy Kostuchna Osiedle, autobusy 688, 689, 695, 905N.

16 września godz. 12.00 - 18.00: promocja „Sennika Śląskiego” (Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 13, Katowice)

Sennik dostępny będzie w Centrum Informacji Turystycznej do 30 września 2018 r. bądź do wyczerpania zapasów. Jeśli chcesz otrzymać Sennik Śląski - wybierz się na hałdę w Kostuchnie, odwiedź ogród zen i wyślij zdjęcia na e-mail Miasta Ogrodów. Na fotografie (z tobą i ogrodem zen) oczekuje się pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15 października 2018 r. Sennik będzie można odebrać w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13). Ilość egzemplarzy ograniczona.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, daj lajka w zamian za tę publikację i udostępnij ją innym. Dziękujemy.

Źródło i fot.: Katowice Miasto Ogrodów.