Przyczyną ogromnego zagrożenia, do którego doszło w kamienicy w centrum Katowic, był niedoczyszczony komin. Ludzi uratował "smogowy patrol".

Niedawno pisaliśmy o akcji straży pożarnej przy ul. Mariackiej. 12 listopada w jednym z mieszkań zapaliła się pościel:
https://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/2142-zaplonela-posciel 

Straż miejska informuje o innej niebezpiecznej sytuacji, do której doszło w ostatnich dniach w śródmieściu Katowic. Z budynku przy ul. Dworcowej strażnicy miejscy musieli ewakuować mieszkańców. Po budynku błyskawicznie rozprzestrzeniał się dym.

We wtorek 13 listopada tuż po godz. 8.00 strażnicy patrolujący centrum miasta zauważyli gęsty dym wydobywający się z komina jednego z domów przy ul. Dworcowej. Natychmiast zaczęli ustalać, z którego mieszkania mogą buchać kłęby dymu. Przeprowadzili kontrolę.

Okazało się, że w mieszkaniu nie palono śmieciami czy innym niedozwolonym paliwem. To zapaliła się sadza w kominie. Mieszkańcom zagroził pożar.

Strażnicy przeprowadzili ewakuację wszystkich lokatorów, wezwali strażaków, a kamienicę zabezpieczyli taśmą ostrzegawczą, pilnując by nikt nie powołany nie dostał się do środka.

To była bardzo niebezpieczna sytuacja - ludziom groziło śmiertelne niebezpieczeństwo, zagrożony był również sam budynek. Straż miejska ostrzega:

"Tego typu pożary to zazwyczaj efekt zaniedbań lub niesprawnego komina. Gdy zapali się sadza w kominie następuje gwałtowna reakcja spalania i bardzo głośny szum. W efekcie paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym, a wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla, co w konsekwencji prowadzi do zatrucia czadem".

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.

Fot. straż miejska Katowice.