Katowicki dworzec zdaniem PKP może być najlepszym dworcem kolejowym w Polsce 2018 roku. Trudno się nie zgodzić, że PKP chyba robi sobie przysłowiowe jaja z mieszkańców Katowic.

O tym, że PKP pokpiwa sobie z katowiczan, pisze ostatnio katowicka "Gazeta Wyborcza" w artykule: "PKP postanowiło z nas zakpić. Katowicka stacja kandyduje do miana Dworca Roku 2018".

Konkurs (jury, a osobno internetowe głosowanie) zorganizowały Fundacja Grupy PKP i fundacja ProKolej. Wśród nominowanych jest m.in. nasz dworzec, wraz z jego archaiczną częścią, od której modernizowania odstąpiło w tym roku własnie PKP i z jego przebudowaną częścią, w której straszą unieruchomione schody ruchome.

Tu dodać należy, że schody te wcale się nie zepsuły. Jak się okazało, PKP zamówiła model niedostosowany do natężenia ruchu panującego na naszym dworcu. W Garwolinie czy Suchej Beskidzkiej schody te działałyby doskonale. U nas nie miały prawa.

Gdy już się okazało, że nie można ich naprawić, PKP zaszantażowało władze Katowic informując, że schody te pozostaną niewymienione, jeśli miasto nie dorzuci się do takiego przedsięwzięcia. Ponieważ sytuacja ta godzi w dobry wizerunek miasta, prezydent i radni przegłosowali odpowiednią uchwałę o dofinansowaniu wymiany schodów.

PKP jednak spartaczyła przetarg. Nie doszło do wyłonienia wykonawcy kontraktu. Tak więc istnieje ryzyko, że podczas szczytu klimatycznego ONZ w grudniu, na dworcu nadal będą stały barierki zagradzające wejście na nieczynne schody "ruchome".

Dodajmy, że jednocześnie PKP ogłosiło, iż odstępuje od modernizacji tylnej części dworca PKP - od strony pl. Andrzeja. I jakby było tego mało, na konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, PKP ogłosiło wielki program modernizacji innych dworców kolejowych za setki milionów złotych.

Jak zauważa "Gazeta Wyborcza", "głównymi celami konkursu jest chęć wyróżnienia najlepszych dworców kolejowych w Polsce, zebranie i propagowanie dobrych praktyk w obsłudze podróżnych oraz promowanie dworców nowoczesnych i funkcjonalnych".

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.