Protesty w sprawie placu Marii i Lecha Kaczyńskich. Prezydent wydaje list otwarty adresowany do wojewody. Radni domagają się nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Ale są i tacy, którzy ślą do wojewody petycję ze słowami poparcia.

Na samym końcu publikujemy pełną treść oświadczenia prezydenta Katowic. Warto się z nim zapoznać, gdyż Marcin Krupa podkreśla, że takie kwestie powinny być konsultowane z mieszkańcami. Zaskoczone decyzją wojewody miasto nie mogło przeprowadzić konsultacji. Co więcej władzom Katowic nie sygnalizowano zamiaru zmiany nazwy pl. Wilhelma Szewczyka.

Radni katowiccy protestują przeciwko przymusowej zmianie nazwy. Apelują o sesję nadzwyczajną w tej sprawie. Twierdzą, że przed wydaniem zarządzenia zastępczego wojewoda powinien skonsultować się z organizacjami pozarządowymi.

Tymczasem zebrano już kilka tysięcy podpisów pod petycją do wojewody, aby wycofał tę swoją decyzję. Ale też właśnie została rozpoczęta inna zbiórka podpisów - popierająca zmianę nazwy.

Poniżej list otwarty prezydenta Katowic Marcina Krupy.

Szanowny Panie Wojewodo,

z dużym zdziwieniem przyjąłem Pańską nagłą decyzję nakazującą nam zmianę nazwy pl. Wilhelma Szewczyka w samym sercu Katowic, tym bardziej, że dzień wcześniej, podczas konferencji prasowej poświęconej zmianie nazw ulic i placów, Pan Wojewoda nie przedstawił takiej informacji. Stanowczo nie mogę się zgodzić z takim rozstrzygnięciem, ponieważ nie uwzględnia ono opinii katowiczan, która jest dla mnie kluczowa w tej kwestii.

Mieszkańcy Katowic, czy jakiegokolwiek innego miasta, powinni mieć możliwość wyrażenia własnego zdania w tak ważnej sprawie. Dlatego też we wrześniu tego roku, podczas zmiany nazw sześciu ulic w każdym przypadku dopytywaliśmy o stanowisko katowiczan w tej sprawie. Wynika to nie tyle z samych zapisów prawnych, ale także dobrych praktyk i chęci prowadzenia dialogu ze społecznością lokalną.

Tymczasem pismem otrzymanym od służb Pana Wojewody dnia 22 listopada tego roku zwrócono się z prośbą o zaproponowanie nowej nazwy dla Pl. W. Szewczyka w terminie trzech dni – co w sposób oczywisty uniemożliwiło skonsultowanie nam tej sprawy z katowiczanami. Wcześniej otrzymaliśmy jedynie pismo, w którym Pańskie służby dopytywały o własność gruntów na pl. Szewczyka, czy też uchwałę nadającą taką nazwę. Niestety nie mogę takich działań określić jako dobrych praktyk.

W związku z powyższym chciałbym zaprosić Pana Wojewodę na spotkanie w możliwie szybkim i dogodnym dla Pana terminie. Chciałbym przedstawić Panu argumenty przemawiające za tym, że wszelkie decyzje powinny być jednak podjęte z udziałem mieszkańców – i jednocześnie zwrócić się o ponowne podjęcie decyzji, która uwzględni głos katowiczan. Mam nadzieję, że dla Pana, podobnie jak i dla mnie, dobro mieszkańców jest na pierwszym miejscu i w tym duchu będziemy mogli osiągnąć porozumienie.

Z poważaniem

Marcin Krupa
Prezydent Katowic

Na zdjęciu: Protest przeciwko zmianie nazwy placu obok Galerii Katowickiej. Fot. Magda Bachir.

***
Nasze teksty się czyta, a nie tylko lajkuje zdjęcie na Facebooku. Czekamy na twoją reklamę. Kontakt: Facebook - wiadomości, e-mail - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.