Nieprawidłowości w co trzecim escape roomie w Katowicach i pozostałych miejscowościach woj. śląskiego. Brakowało nawet gaśnic, a drzwi ewakuacyjne uniemożliwiały ich otwarcie w przypadku pożaru.

Dziś podsumowanie przeprowadzonych do tej pory kontroli. Do tej pory zbadano 76 escape roomów. Nieprawidłowości wykryto w 37 z nich.

- Nie były dostatecznie dostosowane do tego typu działalności - mówił komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Jacek Kleszczewski.

7 obiektów prewencyjnie zamknięto. Właściciele 5 lokali otrzymali mandaty karne.

Escape roomy kontrolowała również inspekcja budowlana. Nieprawidłowości wskazano w około 1/3 skontrolowanych pokojów zagadek, a dotyczyły nie tylko ochrony przeciwpożarowej, ale również nielegalnej zmiany sposobu użytkowania, braku dokumentacji czy braku protokołów z kontroli okresowych.

Jakie konkretnie stwierdzano nieprawidłowości? Dotyczyły przede wszystkim zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru, niewłaściwej szerokości dróg ewakuacyjnych i braku ich oznakowania.

W lokalach stwierdzano również m.in. brak gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych oraz użytkowanie prowizorycznych instalacji np. elektrycznych i grzewczych.

W samych Katowicach na razie nie zamknięto żadnego ze skontrolowanych escape roomów, jednak straż pożarna nie wyklucza, że takie decyzje zapadną.

Po tragedii, do której doszło w Koszalinie (w escapie roomie wybuchł pożar, który zabił pięć 15-letnich dziewcząt) rząd nie tylko nakazał kontrole. Trwają również prace nad zmianą przepisów dotyczący ochrony przeciwpożarowej. Poniżej linki do naszych wcześniejszych tekstów na ten temat.

***
Inne informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/ 
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis 
Jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty.
Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.

Pisaliśmy

Polska w szoku. Pięć młodych kobiet zginęło w escape roomie. Po tej straszliwej tragedii minister spraw wewnętrznych polecił skontrolowanie wszystkich obiektów tego typu w Polsce.
https://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/2401-polska-w-szoku 


Setki zagrożeń. Przerażające wyniki kontroli escape roomów.
https://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/2414-setki-zagrozen