Niepokojąca liczba zachorowań na odrę w śląskim Rossmannie. Katowicki sanepid uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą. Czy zakupy w sklepach są bezpieczne?

Jak podała TVS w centrum dystrybucyjnym Rossmanna w Pyskowicach odnotowano aż 6 przypadków zachorowania na tę bardzo groźną chorobę.

Jako pierwszy zachorował pracownik z Ukrainy. Tam nie ma obowiązkowych szczepień przeciwko tej chorobie - w przeciwieństwie do naszego kraju. Od niego zaraziły się kolejne osoby.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą. Kierownik Oddziału Epidemiologii stacji mówi, że nie należy się bać, ale "należy sprawdzić status swojego uodpornienia i należy sprawdzić czy w kontakcie z odrą będziemy bezpieczni czy może powinniśmy się zabezpieczyć, należy również zbadać przeciwciała w kierunku oceny czy posiadamy odporność skierowaną ku odrze".

Postanowiliśmy sprawdzić, czy w tej sytuacji bezpiecznie możemy robić zakupy zakupy w sklepach, w których sprzedaje się produkty przywiezione z centrum dystrybucji w Pyskowicach. Nie powinno być zagrożenia.

Rzadko można zaobserwować przypadki chorych, którzy zarazili się odrą przez kontakt z przedmiotami, których używała osoba zakażona. Co prawda jest możliwe zakażenie przez kontakt z ubraniem chorego, ale na niewielką odległość.

Ludzie chorzy na odrę wydzielają wirusy w formie kropelkowej. Wirusy opadają na wszystkie przedmioty znajdujące się w pobliżu zarażonych. Żyją przez kilka godzin.

Teoretycznie więc istnieje ryzyko, że wirus zostanie przeniesiony z centrum dystrybucyjnego do sklepu na przewożonych przedmiotach. Jest ono jednak tak minimalne, że na pewno nie ma się czego bać.

Znacznie groźniejsze jest to, że wirus odry rozprzestrzenia się na Śląsku. Jak pisaliśmy niedawno, zachorowania na tę groźną i bardzo zaraźliwą chorobę odnotowano m.in. w Katowicach, Mikołowie, Gliwicach.

***
Świąteczno-noworoczny konkurs. Do wygrania 1000 zł. Zadania - banalne.
https://katowicedzis.pl/index.php/79-aktualnosci/2331-konkurs-za-tysiac  
Zapraszamy do grupy: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis