Od kilku dni obowiązuje nowe prawo. Można karać np. za postawienie pieca kaflowego.

Mimo że uchwała antysmogowa w woj. śląskim obowiązuje od 1 września 2017 r., strażnicy miejscy nie mogli karać mandatami ludzi, którzy palili w swoich piecach czy kotłach zakazanymi przez uchwałę paliwami stałymi. Mogli najwyżej pouczać.

W razie stwierdzenia przypadków palenia śmieci, np. plastikowych butelek, strażnicy miejscy mogli wystawiać mandaty. Ale nie za palenie mułami czy flotokoncentratami.

11 października minister spraw wewnętrznych wydał rozporządzenie, zezwalające strażnikom miejskim na wystawianie mandatów za stosowanie paliw, których zakazuje uchwała.

Od 1 listopada straż miejska (gminna) będzie mogła karać za:

stosowanie jednego z paliw wymienionych w uchwale, tj. mułów i flotokoncentratów, węgla brunatnego, niskiej jakości miału, mokrego drewna;

ogrzewanie budynku urządzeniem niespełniającym wymogów uchwały, którego eksploatacja rozpoczęła się po 1 września 2017 roku, czyli np. zamontowanie i używanie kotła pozaklasowego czy pieca innego niż ekoprojekt (dotyczy np. tradycyjnych pieców kaflowych);

palenie odpadów w kominku, piecu, kotle;

palenie odpadów na powierzchni ziemi.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.