Nasz czytelnik miał kolizję. Sprawca nie posiadał przy sobie ani dowodu rejestracyjnego, ani polisy OC. Co robić? Jest sposób, by to błyskawicznie ustalić.

Nasz czytelnik zrobił prostą rzecz. Wszedł na stronę www.ufg.pl. Jest to strona Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby ustalić czy inny pojazd ma ważną polisę OC, wystarczy mieć smartfon.

Prześledziliśmy procedurę. Zakładka prowadząca do bazy polis OC jest dosyć nisko "schowana". Ale jeśli wie się, gdzie jej szukać, wówczas sprawa jest prosta.

Krok pierwszy:

W smartfonie - w przeglądarce internetowej wpisujemy "ufg.pl". To wystarczy.

Krok drugi:

Na stronie Funduszu nie wchodzimy w menu (po prawej stronie), mimo że znajduje się tam zakładka "Baza OC i AC". Tam są ogólne informacje. Po prostu przewijamy główną stronę w dół, aż zobaczymy zieloną belkę "Sprawdź OC dla pojazdu".

Krok trzeci:

Nie klikamy w zieloną belkę, lecz schodzimy troszeczkę niżej. Zobaczymy ramkę, w której należy wpisać nr rejestracyjny lub nr VIN samochodu sprawcy. Potwierdzamy klikając w klawisz "Sprawdź".

Krok czwarty:

Pojawia się tekst formułki prawnej, a pod nią kilka ramek. Na samym dole mamy wygenerowany kod literowy. Trzeba go wpisać poniżej i zatwierdzić. Jeśli nie mamy pewności, jakie litery widzimy (zdarza się), odświeżamy.

Krok piąty:

Ponownie musimy zatwierdzić operację. Tym razem bez wpisywania żadnych kodów. Wtedy wyświetli nam się informacja o tym, czy samochód sprawcy ma ważną polisę OC. Podana jest marka i typ pojazdu oraz nr polisy OC i jaka firma ubezpieczeniowa ją wystawiła.

Cała ta procedura, jeśli wie się, czego szukać, jest niezwykle pomocna. Pozwala uniknąć straty czasu w oczekiwaniu na patrol policji.

***
Wchodź bezpośrednio na naszą www. Niczego nie przeoczysz. Facebookowiczów zapraszamy do wchodzenia bezpośrednio na fanpage i do utworzonej przez nas grupy https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis - jej członkom wyświetlają się wszystkie nasze facebookowe posty. Jeśli uznasz, że warto, udostępnij tę publikację innym. Dziękujemy.