Wypadki w Katowicach w 2025 roku. Jest bezpieczniej, ale pięć osób zginęło

Wypadki w Katowicach w 2025 roku. Jest bezpieczniej, ale pięć osób zginęło

12 maja 2026 Wyłączono przez Redakcja Katowice Dziś

Wypadki drogowe w Katowicach są rzadsze niż dekadę temu. W 2025 roku w mieście doszło do 145 wypadków, 167 osób zostało rannych, a 5 osób zginęło. Dane pokazują poprawę bezpieczeństwa na drogach, szczególnie w strefie Tempo 30 w centrum Katowic, ale przypominają też, że najczęstsze zagrożenia nadal są te same: zbyt szybka jazda, przejeżdżanie na czerwonym świetle i nieustępowanie pierwszeństwa pieszym.

 

Wypadki w Katowicach w 2025 roku. Najważniejsze dane

 

Na katowickich drogach jest bezpieczniej niż dziesięć lat temu. Tak wynika z danych przygotowanych przez Wydział Transportu Urzędu Miasta Katowice na podstawie informacji Komendy Miejskiej Policji.

 

W 2025 roku w Katowicach odnotowano 145 wypadków drogowych. Rannych zostało 167 osób. W porównaniu z sytuacją sprzed dekady liczba rannych spadła o 144 osoby, a liczba wypadków zmniejszyła się o blisko 49 procent.

AktualnościPolecamy

To ważna zmiana, szczególnie jeśli pamiętać, że samochodów w mieście nie ubywa. Na koniec 2025 roku w Katowicach zarejestrowanych było ponad 282 tysiące aktywnych pojazdów. Ruch jest więc duży, a mimo to w statystykach widać poprawę.

 

Ale jest też druga strona tych danych. W 2025 roku na drogach Katowic zginęło 5 osób. To mniej niż w 2015 roku, gdy wypadków śmiertelnych było 13, i mniej niż w 2020 roku, gdy było ich 7. Nadal jednak mówimy o ludzkich tragediach, nie tylko o liczbach w tabeli.

 

Najwięcej wypadków w Katowicach było w piątki i po południu

 

Z danych za 2025 rok wynika, że najwięcej wypadków w Katowicach zdarzało się w piątki. Stanowiły one 22 procent wszystkich takich zdarzeń.

 

Najbardziej niebezpieczne były godziny od 12.00 do 18.00. W tym czasie doszło do ponad połowy wszystkich wypadków. Najspokojniejszym dniem była niedziela, a najmniej wypadków odnotowano w lutym i maju. W tych miesiącach było po 8 zdarzeń. W styczniu i grudniu było ich po 9.

 

Najwięcej wypadków wystąpiło na drogach o największym natężeniu ruchu. Wśród nich są aleja Roździeńskiego, aleja Górnośląska, ulica Chorzowska i aleja Korfantego. To trasy, którymi codziennie przejeżdżają tysiące samochodów.

 

Tempo 30 w Katowicach. W centrum spadła liczba wypadków

 

Jednym z najważniejszych elementów poprawy bezpieczeństwa w centrum Katowic jest strefa Tempo 30. Wprowadzono ją w 2015 roku.

 

W 2025 roku w tej strefie odnotowano 10 wypadków drogowych. W porównaniu z rokiem 2014, czyli ostatnim przed jej wprowadzeniem, oznacza to spadek o blisko 55 procent.

AktualnościPolecamy

Zmniejszyła się też liczba wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Spadła z 19 do 6, a liczba rannych w takich zdarzeniach z 20 do 7.

 

To pokazuje, że uspokojenie ruchu w centrum nie jest tylko zmianą na znakach. Mniejsza prędkość daje kierowcy więcej czasu na reakcję, a pieszym i rowerzystom większą szansę na uniknięcie najgorszego.

 

Rowerzyści w Katowicach. Mniej wypadków niż dekadę temu

 

W danych zwraca uwagę także spadek liczby wypadków z udziałem rowerzystów. W 2015 roku było ich 33. W 2025 roku – 13. To oznacza spadek o ponad 60 procent.

 

W tym czasie w Katowicach powstawały kolejne odcinki infrastruktury rowerowej. Od 2015 roku przybyło ponad 40 kilometrów tras i rozwiązań dla rowerzystów.

 

Nie oznacza to, że rowerzyści wszędzie mają już dobre warunki. Ale kierunek jest widoczny: im bardziej uporządkowany ruch, tym mniej sytuacji, w których samochody, rowery i piesi walczą o tę samą przestrzeń.

AktualnościPolecamy

Na bezpieczeństwo wpływają też przebudowy dróg i skrzyżowań. W Katowicach jako przykłady takich zmian wskazywane są między innymi przebudowa skrzyżowania ulic Armii Krajowej i Kościuszki oraz węzła w Giszowcu. Ich celem było oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytowego.

 

Najczęstsze przyczyny wypadków: prędkość, czerwone światło i piesi na pasach

 

Lepsze statystyki nie zmieniają tego, że na drogach Katowic, regionu i całego kraju wciąż dochodzi do groźnych zdarzeń. Przyczyny często się powtarzają.

 

Najczęstsze grzechy kierowców to zbyt szybka jazda, nieustępowanie pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście oraz przejeżdżanie na czerwonym świetle. Do tego dochodzi jazda „na pamięć”, korzystanie z telefonu, wymuszanie pierwszeństwa i brak koncentracji.

 

W mieście skutki takich zachowań mogą być szczególnie poważne. Samochody poruszają się blisko pieszych, rowerzystów, przystanków, przejść i skrzyżowań. Czasem wystarczy kilka sekund nieuwagi albo zbyt duża prędkość, by zwykła droga do pracy, szkoły czy sklepu skończyła się dramatem.

 

Bezpieczne przejścia dla pieszych w Katowicach. Doświetlenia i zmiany w ruchu

 

Katowice wskazują kilka działań, które mają poprawiać bezpieczeństwo. To między innymi doświetlanie przejść dla pieszych, zawężanie jezdni tam, gdzie trzeba uspokoić ruch, ograniczenia prędkości w kolejnych częściach miasta oraz zmiany w działaniu sygnalizacji świetlnej.

 

W 2025 roku doświetlono 60 kolejnych przejść dla pieszych. To ważne zwłaszcza jesienią i zimą, gdy szybko robi się ciemno, a pieszy ubrany w ciemną kurtkę może być dla kierowcy widoczny zbyt późno.

 

W mieście działa także sygnalizacja w trybie „all red”. Gdy nie ma pieszych i samochodów, wszystkie światła są czerwone. Zielone pojawia się dopiero po zgłoszeniu pieszego lub pojazdu. Takie rozwiązanie ma skłaniać kierowców do zmniejszenia prędkości przed skrzyżowaniem.

 

Katowice prowadziły też kampanię „Do zobaczenia”. Do dzieci z miejskich szkół, przedszkoli i żłobków trafiły opaski, kamizelki i odblaski rowerowe. Łącznie rozdano ponad 26 tysięcy takich elementów.

 

Bezpieczeństwo na drogach Katowic poprawia się, ale ryzyko nie zniknęło

 

Dane za 2025 rok pokazują pozytywny trend. Wypadków w Katowicach jest mniej niż dekadę temu. Mniej osób zostaje rannych. W centrum, po wprowadzeniu strefy Tempo 30, spadła liczba groźnych zdarzeń. Rzadziej niż przed laty dochodzi też do wypadków z udziałem rowerzystów.

 

To jednak nie znaczy, że problem został rozwiązany. Pięć ofiar śmiertelnych w jednym roku to pięć tragedii. A każda statystyka drogowa ma swoją ludzką stronę: rodzinę, bliskich, świadków, kierowców, pieszych i ratowników.

 

Bezpieczeństwo na drogach zależy od infrastruktury, organizacji ruchu i egzekwowania przepisów. Ale zależą też od codziennych decyzji kierowców. Od tego, czy zdejmą nogę z gazu, zatrzymają się przed przejściem, nie wjadą na czerwonym świetle i czy nie spojrzą w telefon zamiast na drogę.

 

Więcej ważnych i interesujących artykułów znajdziesz klikając w jeden z dwóch klawiszy poniżej prowadzących do naszych rubryk:

Masz ważną informację lub widzisz problem w Katowicach i okolicy? Napisz: [email protected] albo wyślij wiadomość na Facebooku Katowice Dziś.

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.