Estakada w Chorzowie: Wojewoda naciska na szybkie otwarcie. Miasto studzi emocje i mówi o sierpniu. Mieszkańcy otwierają barierki.

Estakada w Chorzowie: Wojewoda naciska na szybkie otwarcie. Miasto studzi emocje i mówi o sierpniu. Mieszkańcy otwierają barierki.

18 kwietnia 2026 Wyłączono przez Redakcja Katowice Dziś

Po niemal roku komunikacyjnego paraliżu w sercu aglomeracji, otwarty został kolejny rozdział w sprawie zamkniętej estakady w Chorzowie. Nowa ekspertyza daje zielone światło dla powrotu ruchu, choć w ograniczonym zakresie. Podczas gdy wojewoda śląski przekonuje, że otwarcie to kwestia kilku tygodni, prezydent Chorzowa Szymon Michałek wskazuje raczej na wakacyjny termin. W tle słychać głosy politycznej opozycji i mieszkańców, których cierpliwość właśnie się wyczerpała.

 

Przypomnijmy: w czerwcu 2025 roku prezydent Szymon Michałek zaskoczył wszystkich – od mieszkańców, przez władze sąsiednich miast, aż po służby wojewódzkie – decyzją o natychmiastowym zamknięciu estakady nad chorzowskim rynkiem. Powodem był fatalny stan techniczny obiektu, który według ówczesnych opinii groził katastrofą. Od tamtej pory jedna z najważniejszych tętnic regionu, którą codziennie pokonywało 45 tysięcy pojazdów, pozostaje martwa, a ruch przeniósł się na inne ulice.

 

Trzy bohaterskie Ślązaczki powinny być dla nas wszystkich wzorem. Wreszcie poznacie prawdę o akcji ratowania tysięcy małych mieszkańców katowickich Szopienic.

 

Stan krytyczny, ale z szansą na ruch

 

Przełom przyniosła zaprezentowana w tym tygodniu uzupełniająca ekspertyza przygotowana przez firmę GF Mosty. To liczący ponad 650 stron dokument. Mówi on, że estakada jest w stanie przedawaryjnym. Jej nośność jest ograniczona. Przez dekady obiekt był zaniedbywany, a stalowe liny sprężające konstrukcję korodowały pod wpływem nieszczelnej izolacji.

 

Autorzy ekspertyzy stwierdzają, że estakada może być użytkowana w ograniczonym zakresie przez najbliższe pięć lat, pod warunkiem stałego monitoringu i wykonania niezbędnych prac zabezpieczających. Ruch miałby odbywać się tylko jednym pasem w każdym kierunku, wyłącznie dla pojazdów do 3,5 tony. To rozwiązanie tymczasowe – docelowo obiekt i tak czeka rozbiórka.

 

Wojewoda: To tylko prace porządkowe

 

Głos w sprawie zabrał wojewoda śląski Marek Wójcik, który nie kryje, że oczekuje od władz Chorzowa znacznie szybszego tempa prac. Wojewoda ocenia, że powrót samochodów na estakadę to kwestia tygodni, a nie miesięcy.

 

– To są właściwie prace porządkowe, które można wykonać w kilka tygodni – stwierdził Marek Wójcik w Radiu Katowice, wyliczając konieczność udrożnienia kanalizacji deszczowej, oczyszczenia dylatacji i uzupełnienia barier. Zdaniem wojewody, władze miasta straciły już wystarczająco dużo czasu na odwołania od decyzji nadzoru budowlanego i teraz powinny zrobić wszystko, by udostępnić trasę jak najszybciej.

 

Zupełnie inną optykę prezentuje chorzowski magistrat. Prezydent Szymon Michałek studzi optymizm wojewody, wskazując na konieczność dokończenia prac zabezpieczających i ogłoszenia przetargów. W ocenie urzędników z Chorzowa, realnym terminem puszczenia ruchu jest sierpień.

 

Tramwaje już “na torach”, opozycja przy barierkach

 

Podczas gdy prezydent Chorzowa i wojewoda śląski spierają się o daty, do działania przystąpiły Tramwaje Śląskie. Spółka rozpoczęła już przygotowania do przywrócenia kursowania linii łączących Bytom z Katowicami. Powrót tramwajów pod estakadę i na sam obiekt (w systemie wahadłowym) ma kluczowe znaczenie dla odblokowania centrum przesiadkowego na chorzowskim rynku.

 

Na to wszystko nakładają się emocje polityczne. W Chorzowie działa grupa referendalna dążąca do odwołania prezydenta Michałka. W miniony piątek doszło do niecodziennych scen – przedstawiciele komitetu w ramach aktu „obywatelskiego nieposłuszeństwa” samodzielnie usunęli barierki, otwierając przejście pod estakadą. Choć barierki wróciły na miejsce po interwencji służb miejskich, happening ten pokazał frustrację niektórych mieszkańców.

 

Decyzja o tym, czy i kiedy estakada zostanie otwarta, ma zapaść w maju. Do tego czasu chorzowscy kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą uzbroić się w cierpliwość, obserwując kolejny odcinek urzędowej przepychanki o jedną z najważniejszych dróg w regionie.

 

Czytaj też: Więcej bieżących informacji i innych artykułów znajdziesz na stronie głównej Katowice Dziś, w zakładce Aktualności oraz pozostałych rubrykach.

Masz ważną informację lub widzisz problem w Katowicach i okolicy? Napisz: [email protected] albo wyślij wiadomość na Facebooku Katowice Dziś.

Redaktor naczelny Katowice Dziś: Mateusz Cieślak.