Imielin. 788 uwag mieszkańców odrzuconych w jeden wieczór.
12 listopada 2025Czy mamy do czynienia z nierównym traktowaniem?
***
W Imielinie trwa spór, który poruszył lokalną społeczność. Na sesji rady miasta odrzucono wszystkie 788 uwag złożonych przez mieszkańców dotyczących planu zagospodarowania dla rejonu Pasieczki. Głosowania ciągnęły się do północy, a każda kolejna uwaga była odrzucana w identyczny sposób. Ludzie, którzy brali udział w konsultacjach i wierzyli, że ich głos będzie miał znaczenie – dziś mówią o poczuciu bezsilności.
Podpisy, mobilizacja i pytanie o równe zasady
W obronie prawa do decydowania o własnych gruntach, właściciele ziemi na Pasieczkach składali uwagi i podpisy. Wspierały ich nawet osoby mieszkające gdzie indziej.
Ludzie ci chcieli zachować prawo do budowy swoich prywatnych domów (żadna deweloperka – to podkreślmy). Podkreślmy również i to, że ich zdaniem nie chodziło o „biznes”, ale o zwykłe, podstawowe prawo własności. O prawo do postawienia domu na własnej ziemi.
Radni częściowo ustąpili. Plan przyjęty przez miasto “uwalnia” 116 działek o powierzchni 18,5 hektara . Co dziwne, z tych 116 działek, z których zdjęto zakaz zabudowy, aż 101 działek należy do osób, które nie składały uwag.
Te działki zostały “uwolnione” nadprogramowo, gdyż ci ludzie o to nie prosili. Dostali swoisty prezent. Tymczasem ci, którzy bardzo o to zabiegali, to właściciele zaledwie kilku hektarów. Im “prezentu” nie dano. Wydaje się, ze chodzi o tych, którzy najbardziej aktywnie protestowali.
Czy to przypadek? Czy jest to forma odwetu za aktywność obywatelską? O to dziś pytają mieszkańcy.
Początek tej historii: walka o warunki zabudowy
Cała sytuacja zaczęła się dwa lata temu, kiedy właścicielka jednej z działek na Pasieczkach złożyła wniosek o warunki zabudowy. Postępowanie trwało 8,5 miesiąca. Po decyzji negatywnej wygrała przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym (SKO). Urząd jednak zawiesił sprawę na 1,5 roku. W praktyce dało to gminie czas na uchwalenie planu, który ostatecznie zablokował możliwość zabudowy.
Dokumenty, ekspertyzy i pytania bez odpowiedzi
Mieszkanka tłumaczy, że jest gospodarzem rolnym w świetle obowiązującego w Polsce prawa. Jak inni, którym się nie zezwala budować.
I rzeczywiście, zgodnie z obowiązującymi przepisami, mając gospodarstwo rolne, możemy wybudować dom. Chyba że lokalne władze uznają, że jakiś teren ma szczególne walory. Jest tak piękny, że trzeba zachować tę dziewiczą urodę. Albo jest to wyjątkowo żyzna ziemia. Zapewni żywność dla wielu, wielu ludzi. I tak właśnie tłumaczono zakaz budowy domów dla jednych – przy braku takiego zakazu dla innych. A wszyscy ze sobą sąsiadują.
Nasza rozmówczyni twierdzi, że zaczęto z nią walczyć nie tylko rzucając biurokratyczne kłody pod nogi, lecz w bardziej wyrafinowany sposób. Po miejscowości zaczęły krążyć plotki i sugestie dotyczące rzekomych planów inwestycyjnych jej i innych osób. Nie wiadomo, kto jej rozsiewał, lecz wiadomo, czemu mogły służyć.
Zbyt wiele pytań bez odpowiedzi
Właściciele ziemi na Pasieczkach zwracają uwagę na możliwą arbitralność: jedne działki zostają wyłączane z planu. Można na nich budować. Zyskują więc na wartości. Inne – znajdujące się obok – mają pozostać terenami całkowicie porośniętymi roślinnością. Nawet bez jednego budynku. Bez prawa do wybudowania jednego, swojego własnego, domu. Trudno zrozumieć logikę tych decyzji.
Sprawie będziemy się przyglądać. Prowadzimy korespondencję z władzami Imielina. Odpowiedzi są bardzo ciekawe i z pewnością warto przedstawić je opinii publicznej.
***
Co mają wspólnego władze dobrze znanego wam miasta z przestępcą?
Chodzi o sprawy kluczowe dla setek tysięcy mieszkańców całego naszego regionu.
***
Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
***
Co mają wspólnego władze dobrze znanego wam miasta z przestępcą?
Chodzi o sprawy kluczowe dla setek tysięcy mieszkańców całego naszego regionu.
***
Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***



