Butelka bez obowiązkowej kaucji.
2 października 2025Ledwie system kaucyjny zaczął w Polsce działać, a już znaleziono sposób na jego ominięcie.
***
Butelka 3,001 litra wywołała burzę. Ustronianka i Kaufland wiedzą jak ominąć nowe przepisy
1 października w całej Polsce ruszył system kaucyjny, obejmujący plastikowe butelki do 3 litrów, puszki do 1 litra oraz – od 2026 roku – szklane butelki wielorazowego użytku. Już pierwszego dnia jego obowiązywania Kaufland zaczął omijać nowe przepisy. W sklepach tej sieci znalazła się woda Ustronianka w butelce o pojemności 3,001 litra. To sprawia, że produkt nie podlega systemowi kaucyjnemu.
Sposób na obejście systemu kaucyjnego
Zgodnie z nowymi przepisami kaucją objęte są plastikowe butelki do 3 litrów, metalowe puszki do 1 litra oraz – od 1 stycznia 2026 roku – szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra. Butelki o większej pojemności nie są objęte obowiązkiem pobrania kaucji.
Ustronianka wprowadziła do oferty butelkę o pojemności 3,001 litra. Produkt pojawił się w promocyjnej gazetce Kauflandu w cenie 2,69 zł. Sieć wyraźnie zaznaczyła, że „butelka nie podlega systemowi kaucyjnemu” (fot. poniżej).
Rozwiązanie to przypomina praktyki stosowane wcześniej w Niemczech, gdzie system kaucyjny obowiązuje od lat. Tam również producenci oferowali napoje w butelkach powyżej 3 litrów, by uniknąć kaucji.
Reakcje: od krytyki rządu po oficjalne oświadczenia firm
Sytuacja ta wywołała dużą dyskusję w mediach społecznościowych i zainteresowanie ogólnopolskich redakcji. Dziennikarze wystąpili do Ustronianki i Kauflandu o komentarz i otrzymali oficjalne oświadczenia obu firm.
Ustronianka w odpowiedzi podkreśliła, że działa zgodnie z prawem:
„Pojemność 3,001 l jest w pełni zgodna z obowiązującą ustawą o systemie kaucyjnym. Zgodnie z przepisami butelka ta nie podlega systemowi kaucyjnemu, dzięki temu marka łączy w sobie odpowiedzialność wobec środowiska z elastycznym podejściem do potrzeb konsumentów, dając im realny wybór i większą dostępność produktów w różnych formatach” – przekazała firma.
Producent dodał, że butelka 3,001 litra nie jest nowością, ponieważ znajduje się w ofercie od ponad 20 lat i trafia również na rynki zagraniczne.
Kaufland w swoim stanowisku stwierdził, że działa zgodnie z przepisami i zapewnia klientom szeroki wybór produktów:
„Zgodnie z obowiązującą ustawą na rynku mogą funkcjonować zarówno butelki kaucyjne, jak i nieobjęte kaucją – i obydwa rodzaje opakowań znajdują się dziś w ofercie naszych sklepów” – poinformowało biuro prasowe Kaufland Polska.
Sieć wskazała także, że niewielka liczba butelek z oznaczeniem systemu kaucyjnego wynika z harmonogramów dostaw producentów.
Wiceminister: „To czyste cwaniactwo”
Działania firm skrytykował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. W serwisie X nazwał je „czystym antypolskim cwaniactwem”:
„Wpływy z systemu kaucyjnego trafią do zwykłych ludzi oraz do polskich firm robiących zielone technologie. Nazwijmy rzeczy po imieniu: omijanie systemu to żadne eureka, tylko czyste antypolskie cwaniactwo. Wstyd też dla niemieckiego korpo Kaufland, które w Polsce promuje takie patologie. Ciekawe, czy tak samo robią u siebie w kraju” – napisał.
Okres przejściowy i przyszłość systemu
Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska uspokaja, że obecnie trwa okres przejściowy. Do końca 2025 roku na rynku mogą być dostępne opakowania spoza systemu. Od 1 stycznia 2026 roku wszystkie napoje w butelkach i puszkach mają być objęte obowiązkową kaucją.
System kaucyjny ma zwiększyć poziom recyklingu i ograniczyć ilość odpadów. Według doświadczeń z innych krajów nawet 90 procent butelek i puszek wraca do obiegu. Eksperci zwracają jednak uwagę, że w najbliższych miesiącach konsumenci będą nadal spotykać produkty bez oznaczeń systemu, dopóki sklepy nie wyprzedadzą dotychczasowych zapasów.
***
Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.
*** *** ***
Ważny temat. Warto przeczytać
*** *** ***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***




