„Tak się nie robi” – gorący spór o estakadę.

„Tak się nie robi” – gorący spór o estakadę.

17 czerwca 2025 Wyłączono przez administrator

Prezydent Katowic nie wytrzymał. 

***

 

Estakada dzieli samorządowców. Padły mocne słowa

 

Decyzja o natychmiastowym zamknięciu estakady ulicy Katowickiej w Chorzowie wciąż wywołuje emocje – tym razem na najwyższym szczeblu metropolitalnym. Podczas obrad Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii prezydent Chorzowa, Szymon Michałek, bronił swojej decyzji, podkreślając, że ekspertyza dotycząca stanu technicznego obiektu była jednoznacznie negatywna. Jak powiedział: „dzisiaj podjąłbym dokładnie taką samą decyzję”.

 

Nie wszyscy podzielili jego opinię. Prezydent Katowic i jednocześnie przewodniczący Zgromadzenia GZM, Marcin Krupa, ostro zareagował na wystąpienie Michałka. – Jestem zbulwersowany pana zachowaniem – mówił, zarzucając swojemu odpowiednikowi z Chorzowa brak konsultacji i próbę przerzucenia odpowiedzialności na Metropolię.

 

Michałek: rozbiórka zamiast podparcia. Krupa: zrzucanie odpowiedzialności

 

Szymon Michałek przekonywał, że zgodnie z zamówioną przez chorzowski magistrat ekspertyzą podparcie estakady – zgodnie z zaleceniem nadzoru budowlanego – nie jest możliwe. Uważa, że obiekt musi zostać rozebrany, a Chorzów rozważa nowe rozwiązania drogowe zamiast odbudowy estakady w obecnym miejscu. Wspomniał również o konieczności współpracy z GZM w zakresie przyszłego układu komunikacyjnego tej części regionu.

 

Prezydent Krupa nie krył irytacji. – Jakbyśmy wszyscy chcieli podchodzić do sprawy jak pan, to mamy paraliż w całej metropolii – mówił, przypominając, że z podobnymi problemami technicznymi zmagają się również inne miasta (pisaliśmy o podobnej sytuacji w Bytomiu – tam jednak estakada nie została zamknięta – poradzono sobie w inny sposób). Prezydent Katowic zwrócił też uwagę, że taka decyzja wymaga przygotowania i współdziałania, a nie stawiania partnerów przed faktem dokonanym. Wypomniał również milionowe straty Tramwajów Śląskich.

 

Zamknięcie bez konsultacji i jego skutki

 

Estakada została zamknięta 2 czerwca – tuż przed popołudniowym szczytem komunikacyjnym, co spowodowało olbrzymie korki i zakłócenia w ruchu nie tylko w Chorzowie, ale i w sąsiednich miastach. Jak przyznał sam Michałek, ruch z estakady (ok. 45 tys. pojazdów dziennie) rozproszył się po Świętochłowicach, Katowicach i Bytomiu, co odbiło się echem w całej aglomeracji.

 

Władze Katowic nie kryją, że spodziewały się współpracy, a nie jednostronnych decyzji. Spór ujawnił nie tylko napięcia między samorządowcami, ale również głębszy problem związany z utrzymaniem obiektów inżynieryjnych w miastach na prawach powiatu. O swoim zaskoczeniu decyzją prezydenta Chorzowa informował również wojewoda śląski. To wskazuje na brak wcześniejszych konsultacji, choć prezydent Chorzowa publicznie informował, że o złym stanie estakady wiedział już przed czerwcem.

 

Co się wydarzyło wcześniej – krótko o tle całej sprawy

 

Wcześniejsze publikacje wskazywały na szereg problemów związanych z estakadą ulicy Katowickiej w Chorzowie:

 

– nagłe zamknięcie obiektu z dnia na dzień, bez wcześniejszych konsultacji,

– chaos decyzyjny – PKP PLK dopuściła ruch pociągów pod estakadą, po czym UTK zakazał go kilka godzin później, potem znów zezwolono na ruch pociągów,

– przedsiębiorcy zlokalizowani pod estakadą musieli opuścić wynajmowane lokale,

– zmiany w komunikacji miejskiej, które dotknęły dziesiątki tysięcy mieszkańców całej aglomeracji.

 

A Urząd Miasta w Chorzowie? Nadal milczy

 

Na początku czerwca redakcja skierowała do Urzędu Miasta w Chorzowie szczegółowe pytania dotyczące działań miasta przed i po zamknięciu estakady. Zamiast odpowiedzi, urząd odesłał jedynie do konferencji prasowych, nie odnosząc się do żadnego z konkretnych pytań. Tymczasem opinia publiczna – nie tylko w Chorzowie, ale i w całej aglomeracji – nadal czeka na pełne wyjaśnienia.

 

Poniżej nasze wcześniejsze artykuły poświęcone chorzowskiej estakadzie.

 

***

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak. 

***

 

Pisaliśmy – nasze wcześniejsze artykuły poświęcone chorzowskiej estakadzie. Aby przeczytać wystarczy otworzyć rubrykę “Aktualności” i tam w wyszukiwarce artykułów wkleić wybrany tytuł:

 

Komunikacyjny kryzys w kilku miastach.

Bytom reaguje, zanim będzie za późno.

Przedsiębiorcy zaskoczeni, miasto milczy, a przyszłość konstrukcji niepewna.

Zamieszanie wokół estakady w Chorzowie i tego, co pod nią.

Fakty o estakadzie w Chorzowie.

Estakada po remoncie za miliony złotych a może się zawalić.

Kryzys komunikacyjny w Chorzowie się pogłębia.

Zaskoczenie decyzją o zamknięciu estakady w Chorzowie.

Estakada w Chorzowie grozi zawaleniem.

Koleje Śląskie reagują na zamknięcie estakady.