Niebezpieczny produkt w sprzedaży w sklepach Ikea.

Niebezpieczny produkt w sprzedaży w sklepach Ikea.

17 czerwca 2025 Wyłączono przez Redakcja Katowice Dziś

Może zranić – a nawet spowodować obrażenia wewnętrzne.

***

 

Niepozorny kuchenny gadżet może być niebezpieczny. GIS ostrzega przed produktem z popularnej sieci

 

Z pozoru zwyczajny przedmiot codziennego użytku, który znaleźć można w wielu kuchniach w całej Polsce, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące produktu sprzedawanego w sklepach IKEA.

 

Chodzi o wyciskacz do czosnku, z którego podczas użytkowania mogą odrywać się metalowe kawałki. Istnieje ryzyko, że trafią one do jedzenia i zostaną przypadkowo połknięte przez konsumenta.

 

Ostrzeżenie przed wyciskaczem IKEA 365+ VÄRDEFULL

 

Komunikat dotyczy wyciskacza do czosnku IKEA 365+ VÄRDEFULL w kolorze czarnym, o numerze artykułu 201.521.58. Jak poinformował GIS, zagrożenie wykryto dzięki unijnemu Systemowi Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszy (RASFF). Produkt może ulec uszkodzeniu podczas użytkowania – z jego elementów mogą oderwać się drobne fragmenty metalu.

 

W praktyce oznacza to ryzyko, że ostre odłamki trafią do potrawy i zostaną niezauważone przez użytkownika. Taki kawałek metalu może poważnie zranić jamę ustną lub przełyk, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

 

Producentem jest firma IKEA Retail Sp. z o.o. z siedzibą w Jankach. Urządzenie wyprodukowano w Chinach.

 

Które partie są niebezpieczne?

 

Ostrzeżenie dotyczy egzemplarzy wyprodukowanych między tygodniem 11. a 22. roku 2024 (oznaczenia dat produkcji od 2411 do 2522, w formacie RRTT). IKEA apeluje, by klienci, którzy posiadają taki wyciskacz, natychmiast zaprzestali jego używania i skontaktowali się z firmą w celu jego zwrotu. Konsumenci mogą liczyć na pełny zwrot pieniędzy – dowód zakupu nie jest wymagany.

 

Nie pierwszy raz GIS ostrzega

 

To nie pierwszy przypadek, gdy do sprzedaży w Polsce trafiają niebezpieczne przedmioty mające kontakt z żywnością. W ostatnich latach GIS kilkakrotnie publikował ostrzeżenia o wycofaniu różnych produktów.

 

Co pewien czas głośno jest o plastikowych łyżkach kuchennych (różnych producentów), z których – pod wpływem temperatury – do potraw przenikać mogą szkodliwe substancje chemiczne. GIS informował także o kubkach ceramicznych z importu, które zawierały nadmierne ilości ołowiu i kadmu.

 

Wycofano też z rynku popularną tarkę do warzyw, której ostrza mogły się łamać, powodując ryzyko skaleczenia podczas przygotowywania posiłków.

 

Jak chronić się przed podobnymi sytuacjami?

 

Choć tego typu przypadki nie są codziennością, pokazują, jak istotne jest zwracanie uwagi na komunikaty wydawane przez Główny Inspektorat Sanitarny i inne instytucje kontrolujące bezpieczeństwo produktów. Warto też śledzić informacje publikowane w ramach unijnego systemu RASFF – wiele ostrzeżeń dotyczy nie tylko żywności, ale także przedmiotów codziennego użytku.

 

Zdjęcie wadliwego wyciskacza pod artykułem – poniżej.

 

***

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak. 

***